Jak oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie pieniędzy to proces wymagający systematyczności oraz konsekwencji. Wiele osób chętnie go rozpoczyna, jednak równie szybko kończy. Powodem tego jest najczęściej problem z trzymaniem się ustalonego planu, który jest zbyt radykalny i zniechęca do podjęcia wyzwania. Jednak warto pamiętać, że oszczędzanie pieniędzy to umiejętność przynosząca liczne korzyści. Bezpieczeństwo finansowe, realizacja marzeń czy elastyczność w sytuacjach nagłych to tylko kilka z powodów, dla których warto poświęcić trochę czasu oraz wysiłku na naukę efektywnego oszczędzania.

finanse-osobiste

Zacznij od małych kroków

Aby skutecznie zarządzać swoimi finansami i zdobyć nawyk oszczędzania, warto rozpocząć od realistycznego planu, który będzie dopasowany do indywidualnych możliwości i celów. Zamiast wprowadzać radykalne zmiany w stylu życia, lepiej postawić na stopniowe, ale trwałe modyfikacje. Każdy ma swoje własne priorytety czy określone wydatki, dlatego ważne jest, aby dostosować strategię do swojej sytuacji życiowej. Zacznij więc od małych kroków, rezygnując z wydatków, które w perspektywie czasu mogą okazać się wielką oszczędnością. Jak oszczędzać pieniądze? Oto kilka trików:

Kupowanie gotowych dań

Szybki styl życia, brak czasu lub umiejętności kulinarnych – to najczęstsze powody, dla których spora część społeczeństwa kupuje jedzenie na wynos. O ile jedna pizza czy burger w miesiącu nie stanowią problemu, o tyle codzienne gotowe posiłki generują spore koszty. Dużo większą oszczędnością jest samodzielne gotowanie, zwłaszcza gdy wyszukuje się produkty na promocji i pod nie dostosowuje menu na kolejne dni. Wówczas nic się nie marnuje, a Ty zyskujesz zdrowe posiłki, dostarczając organizmowi potrzebne składniki odżywcze.

Dla osób nielubiących gotować lub tych, którzy nie wykazują talentu kulinarnego, dobrym rozwiązaniem może okazać się catering, czyli tzw. dieta pudełkowa. Oblicz, co będzie Ci się bardziej opłacać, a zaoszczędzone pieniądze wydaj na inny cel.

Zamień samochód na rower lub komunikację miejską

W obecnych czasach niemal każda rodzina ma na wyposażeniu samochód. Zdarza się, że w garażu stoi ich dwa lub trzy, tak by nikt nie był od nikogo zależny. Oczywiście jest to duże udogodnienie, zwłaszcza gdy mieszka się poza miastem, jednak koszty związane z utrzymaniem auta nie należą do niskich. Szukając oszczędności, warto pomyśleć o „przerzuceniu się” na komunikację miejską. Jeszcze bardziej ekonomiczną opcją jest rower, który nie tylko pomoże Ci zadbać o finanse osobiste, ale także środowisko. Dodatkowo pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie i kondycję fizyczną.

Zainwestuj w kawiarkę lub ekspres

Codzienne kupowanie kawy w ulubionej kawiarni to spory wydatek. Pamiętaj, że finanse osobiste muszą być prowadzone skrupulatnie, dlatego powinieneś pomyśleć o tańszej alternatywie. Jeśli chodzisz do pracy i nie ma w niej ekspresu, dobrym pomysłem jest zakup kawiarki oraz kawy, które mógłbyś zostawić w biurze. Możesz także wraz z innymi miłośnikami kofeiny poprosić o zakup potrzebnego sprzętu.

Wykonując pracę zdalną i nadal kupując kawę na wynos, powinieneś pomyśleć o zakupie kawiarki lub ekspresu. Co prawda, druga z opcji jest droższa, jednak z perspektywy czasu bardziej opłacalna.

Finanse osobiste – darmowy kurs dla każdego

Każdy człowiek chciałby posiadać pieniądze na czarną godzinę, jednak sam proces oszczędzania często bywa zbyt trudny. Duży problem stanowi przede wszystkim brak odpowiedniej wiedzy. Na szczęście na rynku dostępne są różne kursy uczące, jak oszczędzać pieniądze np. ten opracowany przez instytucje polskiego rynku finansowego – Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych oraz CFA Society Poland.

To szkolenie dla każdego, kto chce poznać metody na oszczędzanie oraz zarządzanie domowym budżetem. Najważniejszy jest jednak fakt, że kurs jest darmowy i dostępny nie tylko laptopie czy komputerze, ale także urządzeniach mobilnych. Wystarczy jedynie pobrać aplikację Moodle, by potrzebną widzę mieć zawsze na wyciągnięcie ręki.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz