Najpopularniejszą kryptowalutą na świecie pozostaje bitcoin. Do tej pory żadna cyfrowa waluta nie zbliżyła się do rekordu wartości BTC, który wynosi obecnie około 26 tys. dolarów. Rynek kryptowalut cały czas się jednak rozwija i zmienia. Pojawiają się nowe projekty, a inne upadają. Inwestorzy, którzy chcą ulokować swoje środki w wirtualnych aktywach, poszukują relatywnie stabilnych i znanych kryptowalut. Czy można do nich zaliczyć Ethereum? Czym się charakteryzuje ten token?
Ethereum – garść najważniejszych informacji
Ethereum to platforma oparta na technologii blockchain. Oferuje wiele ciekawych możliwości, w tym narzędzia dla deweloperów oraz inteligentne kontrakty. Cyfrową walutą projektu jest ETH. To druga największa kryptowaluta na świecie.
Między ETH a bitcoinem jest wiele różnic. BTC w założeniu miał służyć jako środek płatniczy, ale obecnie jest głównie instrumentem spekulacyjnym dla traderów. Z kolei Ethereum to przede wszystkim środowisko do tworzenia zaawansowanych aplikacji. Inwestorzy skupiają się jednak na natywnej kryptowalucie projektu, wspierając w ten sposób rozwój platformy. Od tego zależy wzrost wartości coina.
ETH jest w obiegu coraz mniej
Jedną z podstawowych zasad na rynku kryptowalut (i nie tylko) jest to, że im mniej danej monety jest w obiegu, tym bardziej wartościowa się staje (jest to tzw. model deflacyjny). Z tego powodu wartość bitcoina wzrosła tak bardzo – liczba dostępnych tokenów jest tu z góry określona. Nie pojawi się ich więcej.
W przypadku ETH wygląda to inaczej. Z założenia nie ma ograniczeń w kwestii liczby jednostek w obiegu. Jednak zmiany, jakie nastąpiły w sieci sprawiły, że w praktyce ETH staje się aktywem deflacyjnym.
Nowe monety wciąż powstają, choć wolniej niż wcześniej. Jest to zasługą kilku podjętych działań. Pierwsze z nich to aktualizacja London z 2021 roku. Wprowadziła ona spalanie części prowizji pobieranych podczas przeprowadzania transakcji. Tokeny te są całkowicie usuwane z obiegu. Wcześniej podaż tylko rosła.
W 2022 roku miała miejsce kolejna aktualizacja – The Merge. Wprowadziła mechanizm Proof of Stake. Zrezygnowano wówczas z modelu wydobywania kryptowalut, jak ma to miejsce w przypadku BTC. Ma to wpływ na prędkość, z jaką nowe tokeny trafiają na rynek.
Obecnie podaż ETH nie tylko rośnie o wiele wolniej, ale w praktyce nawet nieznacznie spada. Wpływa to oczywiście na ceny kryptowaluty.
Prognozy dla ETH
Mimo że w 2022 roku Ether zaliczył ogromne spadki rzędu 68%, w 2023 roku sytuacja zaczęła się zmieniać i ETH notuje się wzrost ceny. Niektórzy eksperci podejrzewają, że trend ma szansę utrzymać się na przestrzeni lat.
Skąd ten optymizm? Wpływ ma na to sytuacja opisana wyżej, ale również użyteczność platformy i coraz większe znaczenie inteligentnych kontraktów, które oferuje. Dzięki nim na blockchainie może rozwijać się wiele projektów.
Niektórzy analitycy sądzą, że do 2030 roku cena ETH może wzrosnąć nawet do poziomu 23 tys. USD. Według tych samych przewidywań, w przyszłym roku wartość kryptowaluty miałaby przekroczyć 5800 USD.
Jak będzie w praktyce? Nie sposób tego określić. Być może prognozy się sprawdzą, ale możliwe jest również, że cena Ethereum drastycznie spadnie. Inwestując w kryptowaluty, trzeba liczyć się z wysokim ryzykiem i pamiętać o niestabilności w świecie wirtualnych aktywów. Dlatego nigdy nie należy inwestować środków, na których utratę nie możemy sobie pozwolić.
Czy warto inwestować w ETH?
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i ma na niego wpływ wiele czynników. Nie da się więc powiedzieć jednoznacznie, czy warto inwestować w Ethereum. Każdy inwestor powinien odpowiedzieć sobie sam na to pytanie, analizując swój poziom akceptacji ryzyka.
Ryzyko rośnie w przypadku inwestowania z nielicencjonowanymi giełdami. Rynek kryptowalutowy jest zdecentralizowany, co oznacza, że nie kontrolują go żadne instytucje centralne, takie jak banki.
Jest to również relatywnie nowy obszar inwestycji, dlatego nie ma jednomyślności w kwestii prawnych regulacji kryptoaktywów na świecie. Daje to pole do nadużyć – będąc nieuważnym, można paść ofiarą oszustwa ze strony nierzetelnej platformy.
Warto więc korzystać z usług zaufanych i licencjonowanych instytucji. Kontrakty CFD na ETH, a także na wiele innych kryptowalut, są dostępne na platformie AvaTrade. Sprawdź!
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.