Polisolokaty

Polisolokaty były nowatorskim produktem, który kilkanaście lat temu cieszył się ogromną popularnością wśród konsumentów. Praktyka pokazała jednak, że nie były to rozwiązania w stu procentach bezpieczne i korzystne dla klientów, co spowodowało masowe wypowiadanie umów. Okazało się też, że klienci mieli spore problemy z odzyskaniem wszystkich włożonych w te produkty środków.

Polisolokaty

Krótki wstęp

W poszukiwaniu ciekawych form inwestowania pieniędzy warto zwracać uwagę na liczne produkty oferowane przez banki, firmy finansowe, towarzystwa ubezpieczeniowe czy fundusze inwestycyjne. Przykład polisolokat pokazuje jednak, że należy zachować daleko idącą ostrożność – nie wszystko, co wygląda korzystnie na etapie podpisywania umowy, będzie w rzeczywistości przynosiło nam wymierne zyski.

W czasie największego boomu na polisolokaty umowy były podpisywane niemal masowo. Szybko jednak się okazało, że były to produkty pod wieloma względami niedopracowane. Choć obecnie również możemy znaleźć sporo ofert polisolokat, warto podchodzić do nich z ostrożnością i – co najważniejsze – bardzo dokładnie czytać umowy przed ich podpisaniem.

Czytaj też: Konto oszczędnościowe czy lokata bankowa.

Polisolokaty – co to jest

Polisolokaty to ciekawa hybryda dwóch produktów – polisy na życie oraz formy inwestowania kapitału w postaci lokaty oszczędnościowo-inwestycyjnej. Założenie polisolokaty wiąże się z podpisaniem umowy ubezpieczenia na życie, w której ubezpieczony zobowiązuje się do uiszczania comiesięcznych składek, które mają być inwestowane w fundusze inwestycyjne i przynosić dodatkowy dochód.

Klienci wpłacający środki na specjalne konto mogą się spodziewać, że po pewnym czasie będą mogli wypłacić zgromadzony kapitał oraz wypracowane zyski. Tyle w teorii. W praktyce okazuje się bowiem, że zyski są w większości pochłaniane przez szereg prowizji, opłat manipulacyjnych i innych kosztów, o których nie było wspomniane na etapie podpisywania umowy.

Co więcej, w samej umowie jest sporo niekorzystnych zapisów, które utrudniają, chociażby zerwanie polisolokaty przed terminem. Właściciele tego rodzaju produktów mają więc zgromadzone środki, które są niejako zamrożone i do których nie mają dostępu.

Jak odzyskać pieniądze z polisolokaty

Odzyskanie pieniędzy z polisolokaty jest trudne, ale nie niemożliwe. W pierwszej kolejności konieczne jest wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie w taki sposób, jak jest to zapisane w umowie z ubezpieczycielem.

Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci tylko część środków, a pozostałe zostaną potrącone w ramach tak zwanej opłaty likwidacyjnej czy świadczenia wykupu, pozostaje nam dochodzenie bezprawnie zatrzymanych środków na drodze sądowej.

Zobacz: Co musi zawierać umowa kredytu konsumenckiego.

Inne rodzaje lokat

Jak widać, polisolokaty nie są najlepszym sposobem pomnażania kapitału, zdecydowanie korzystniejsze będzie rozejrzenie się w ofercie klasycznych lokat oferowanych przez banki. Trzeba jednak mieć świadomość, że obecnie lokaty są dosyć nisko oprocentowane i trudno spodziewać się po nich sporych zysków.

Do wyboru mamy między innymi klasyczną lokatę terminową, oferowaną przez banki najczęściej. Lokata terminowa polega na tym, że klient wpłaca do banku określoną kwotę na konkretny okres kilku miesięcy do kilku lat. Po upływie tego terminu może wypłacić wpłaconą kwotę powiększoną o należne odsetki.

Innym rodzajem lokaty bankowej jest lokata dynamiczna, dosyć zbliżona do terminowej, ale też posiadająca kilka różnic. Jest niżej oprocentowana, w zamian za to klient może wypłacić środki w każdej chwili bez czekania, aż upłynie termin lokaty. Można również zdecydować się na lokatę z dopłatą – w jej przypadku można do wpłaconych wcześniej pieniędzy dopłacać systematycznie określone kwoty, które również będą podlegały oprocentowaniu i pracowały na przyszły zysk.

Wybór lokat bankowych jest dosyć spory. Jest to bezpieczne i niemal pozbawione ryzyko inwestowanie, na które warto się zdecydować, jeśli nie zależy nam na spektakularnych zyskach, natomiast chcemy, by nasz kapitał nie leżał bezczynnie na słabo oprocentowanym koncie podstawowym czy oszczędnościowym.

Podsumowanie czym są polisolokaty

Polisolokata jest formą umowy ubezpieczenia na życie, zawierająca fundusz kapitałowy. Produkt bankowy, który funkcjonuje na polskim rynku już od kilkunastu lat, nadal budzi wiele kontrowersji.

Wynika to z bardzo wysokiego stopnia skomplikowania produktu, regulowanego wieloma zapisami w umowie. Nazwa produktu sugeruje zawieranie umowy lokaty bankowej, jednak jest ona bardzo ściśle połączona z polisą ubezpieczenia na życie.

Decydując się na zawarcie umowy o polisolokatę, warto wnikliwie czytać całą umowę. W razie problemów z dokładnym jej zrozumieniem należy skorzystać z pomocy niezależnego fachowca. Warto także skorzystać z internetowej porównywarki lokat bankowych, dostępnej między innymi w naszym serwisie.

Polisolokaty są mimo wszystko bardzo atrakcyjną formą ubezpieczenia, zawierającą w sobie element inwestycyjny. Dlatego warto rozważyć korzystanie z tego cieszącego się złą sławą produktu bankowego. Jednak jak zawsze, należy zachować dużą ostrożność.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności