Jakie jest najtańsze konto bankowe? Opłaty i prowizje bankowe, których lepiej unikać

Podczas poszukiwań idealnego dla siebie konta bankowego musimy zwrócić uwagę na wiele aspektów, takich jak rodzaj konta i przypisanej do niego karty, możliwość swobodnych wypłat gotówki z bankomatów oraz bezproblemowe zlecanie przelewów. Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) jest czymś, z czego każdy z nas korzysta w swoim życiu codziennym, dlatego tak ważny jest jego rozważny wybór.

Jakie jest najtańsze konto bankowe

Jednym z głównych aspektów wpływających na naszą decyzję z całą pewnością będzie koszt prowadzenia konta bankowego.

Jakie jest najtańsze konto bankowe?

Zastanawiając się jakie aktualnie jest najtańsze konto dostępne w ofercie bankowej, konieczne jest porównanie ofert obecnych na rynku w danym momencie. W związku z wprowadzaniem przez banki ograniczonych czasowo ofert i promocji, konto, za którego korzystanie zapłacimy najmniej, będzie zależało właśnie od aktualnej oferty bankowej.

Przy definiowaniu najtańszego konta warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • zakładanie konta – najczęściej jest ono całkowicie darmowe, natomiast w wyniku promocji bankowych możliwe jest nawet uzyskanie bonusu za otwarcie konta bankowego (najczęściej w formie bonów do konkretnych sklepów lub przez bezpośredni przelew na konto). Promocje te zazwyczaj dotyczą nowych klientów, dlatego zawsze warto zainteresować się ofertą banków konkurencyjnych względem tego, w którym aktualnie mamy konto.
  • opłaty za utrzymanie konta bankowego – mimo, że zazwyczaj również wynoszą 0 zł, w niektórych przypadkach może być konieczne uiszczenie comiesięcznej zapłaty w wysokości zazwyczaj kilkunastu zł.
  • opłaty za kartę debetową – często karta debetowa jest darmowa tylko po spełnieniu określonych przez bank warunków, takich jak dokonanie określonej ilości transakcji bezgotówkowych lub transakcji powyżej przyjętego progu wartościowego.

W celu zminimalizowania kosztu, warto zastanowić się czy jesteśmy w stanie uniknąć części opłat. 

Opłaty i prowizje bankowe, których lepiej unikać

Bank potrafi „ukryć” w swoim regulaminie koszty powiązane z korzystaniem z konta bankowego, dlatego tak ważne jest zapoznanie się ze wszystkimi ewentualnymi opłatami i prowizjami bankowymi. Niektórych z nich można bez problemu uniknąć po spełnieniu odpowiednich warunków (takich jak np. określona minimalną ilość transakcji bezgotówkowych w miesiącu) czy po prostu przez wybór innego konta bankowego.

Według https://zaradnyfinansowo.pl/ranking-kont-osobistych/ do opłat i prowizji bankowych, których możemy uniknąć należą:

  • opłaty za wypłatę gotówki (wypłaty z bankomatów)– co do zasady do danego banku przypisane są określone bankomaty, w których możemy dokonać wypłaty bez prowizji. Przykładowo dla właścicieli konta bankowego w ING są to bankomaty ING oraz bankomaty sieci Planet Cash w całej Polsce, natomiast dla posiadaczy konta w Plus Bank będą to wszystkie bankomaty Euronet. Poszukanie bankomatu odpowiedniej sieci może bez dużego wysiłku zaoszczędzić nam nawet kilkudziesięciu złotych na jednej transakcji.
  • warunkowe opłaty za korzystanie karty – jak wspomniano powyżej, aby nie musieć uiszczać opłaty za kartę często wystarczy dokonać określonej ilości transakcji bezgotówkowej (lub powyżej pewnego progu złotowego). Dlatego warto dokładnie zapoznać się z regulaminem konta osobistego i kontrolować czy osiągnęliśmy próg pozwalający nam na darmowe korzystanie z karty.
  • prowizja za wypłatę środków z rachunku oszczędnościowego – niektóre z banków określają ściśle ilość dozwolonych przelewów z konta oszczędnościowego (np. 5 lub 10 miesięcznie). Z tego powodu warto zaplanować z góry transakcje, których będziemy chcieli dokonać w danym miesiącu, tak aby nie ponosić możliwych do uniknięcia kosztów.
  • opłaty za ubezpieczenie karty – warto sprawdzić czy przy założeniu konta w banku nie zaznaczyliśmy opcji dot. ubezpieczenia karty. Jeśli nie czujemy takiej potrzeby, warto zrezygnować z tej usługi i tym samym zaoszczędzić kilka-kilkanaście złotych miesięcznie.
  • realizacja polecenia przelewu w trybie pilnym – opłaty pobierane przez banki mogą wynieść w przypadku takich przelewów zagranicznych/walutowych nawet 100 zł, w związku z czym kluczowe jest (w ramach możliwości), planowanie transakcji w taki sposób by mogły one zostać zrealizowane w ramach standardowych sesji bankowych.

Wybierając najtańsze konto należy zwrócić uwagę na wszystkie opłaty i prowizje, którymi możemy zostać w przyszłości obciążeni. Warto jednak pamiętać, że część z nich możemy uniknąć w stosunkowo łatwy sposób – jak opisano to powyżej.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz