Posiadanie konta w banku daje całe mnóstwo możliwości, wśród których warto wymienić także możliwość tworzenia subkont. Ich liczba jest uzależniona od tego, w jakim banku mamy konto. Warto rozważyć takie rozwiązanie, jeśli chcemy panować nad naszymi finansami, wiedzieć dokładnie, na co wydajemy, a także oszczędzać środki na nieprzewidziane wydatki lub na inne cele. Ciekawą ofertę subkont można znaleźć w ofercie mBanku. Bank ma doskonale rozwiniętą bankowość elektroniczną, gdzie z łatwością można utworzyć mBank subkonto. Większość działań można wykonać w Internecie, bez konieczności wizyty w oddziale banku.
Jakie są rodzaje subkont bankowych
Subkonta bankowe to specyficzne produkty bankowe, które nie mogą istnieć bez konta głównego. Nie można więc założyć sobie w żadnym banku subkonta, jeśli nie posiadamy w nim rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Subkonta mogą być różnego typu – dla dziecka, oszczędnościowe, a także takie, które pozwalają na uporządkowanie codziennych wydatków.
Takie „dodatkowe” konta bankowe mogą pełnić wiele funkcji. Wiele osób korzysta z subkont do zarządzania swoimi finansami. Możemy na przykład otworzyć subkonto na w celu odkładania pieniędzy na wakacje, lub na sfinansowanie nauki na studiach dla naszego dziecka.
Jak założyć subkonto w mBanku
Subkonta możemy tworzyć samodzielnie w bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej. Liczba możliwych do założenia kont dodatkowych może być różna w zależności od banku. Można również nowo powstałemu subkontu nadać nazwę, która będzie kojarzyła się z celem, na jaki przeznaczone są znajdujące się na nim środki.
Dużą popularnością cieszy się konto mBank Junior. Jest to specjalne subkonto przeznaczone dla dzieci poniżej 13 roku życia. Dodatkowy rachunek można bardzo łatwo i szybko uruchomić w aplikacji mobilnej mBanku.
mBank subkonto dla dziecka – eKonto Junior
W ofercie mBanku można znaleźć ciekawe propozycje dla rodziców, którzy chcą uczyć swoje dzieci rozporządzania pieniędzmi już od najmłodszych lat. Subkonto dla dzieci młodszych, w wieku od 7 do 13 lat można otworzyć w ramach konta, jakie posiada rodzic. Można to wykonać bez konieczności osobistej wizyty w banku – nowe subkonto w ramach konta osobistego otworzysz w bankowości internetowej mBanku lub w aplikacji mobilnej.
Subkonto jest wygodne w obsłudze, w większości przypadków – całkowicie darmowe, rodzic ma jednak pełen nadzór nad kontem, które udostępnił dziecku. Dziecko może korzystać z konta, robić zakupy i płacić kartą, ale już przelewy internetowe muszą być zatwierdzone przez dorosłego. Subkonto dla dziecka w mBanku to świetne rozwiązanie jako pierwsze konto dla najmłodszych. Mogą oni dzięki temu uczyć się zarządzania pieniędzmi, a także korzystania z elektronicznej bankowości, która stale się rozwija i najprawdopodobniej będzie najczęstszą formą korzystania z banków w przyszłości.
Zobacz: Konta młodzieżowe.
Konto oszczędnościowe mBank
Aktualna oferta mBanku daje wiele możliwości dla osób, które chciałyby rozpocząć oszczędzanie i budowanie poduszki finansowej. Bank umożliwia otwarcie aż czterech kont oszczędnościowych, w tym jedno może być w ramach promocyjnego, czyli znacznie wyższego niż standardowe oprocentowania. Aby otworzyć konto oszczędnościowe, należy złożyć wniosek dostępny na stronie mBanku, można to również zrobić poprzez bankowość elektroniczną lub w aplikacji mobilnej.
Prowadzenie konta oszczędnościowego jest darmowe – za jego otwarcie nie płaci się więc absolutnie nic. Podobnie jest z jednym przelewem w miesiącu – jeśli chcesz wypłacić zgromadzone na którymś koncie oszczędnościowym środki, możesz wykonać darmowy przelew wewnętrzny lub zewnętrzny. Jeśli jednak takich przelewów w miesiącu będzie więcej, trzeba będzie za nie zapłacić.
Czy warto posiadać konto oszczędnościowe? Zdania na ten temat bywają podzielone. Niektórzy uważają, że obecne oprocentowanie kont oszczędnościowych jest na tyle niewielkie, że zyski są z tego praktycznie żadne. Ale korzyści z posiadania konta oszczędnościowego to nie tylko zyski. Przede wszystkim, środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym nie tracą na wartości, nawet niewielkie oprocentowanie daje pewien dodatkowy kapitał. To zaleta, której zdecydowanie nie daje gromadzenie pieniędzy gdzieś w szufladzie.
Oszczędności zgromadzone na koncie są także dużo bardziej bezpieczne niż te, które mamy gdzieś fizycznie schowane w domu. Co więcej, pozwalają na systematyczne odkładanie nawet niewielkich kwot i budowanie coraz większego kapitału. Pieniądze z konta oszczędnościowego zdecydowanie trudniej jest wydać niż takie, które mamy stale pod ręką. Można dzięki temu uniknąć pokus wydawania pieniędzy na nie do końca potrzebne przedmioty czy działania. Na koncie oszczędnościowym pieniądze gromadzą się więc zdecydowanie szybciej.