Jak odzyskać pieniądze od dłużnika, czyli firma windykacyjna i skup długów w praktyce

Wystawiłeś klientowi fakturę z 30-dniowym terminem zapłaty, a po 3 miesiącach wciąż nie widzisz płatności na swoim koncie. Co gorsza, klient nie kryje się z tym, że nie zamierza dokonać spłaty należności. Bez obaw. Są konkretne narzędzia, dzięki którym skutecznie skłonisz (bądź w ostateczności zmusisz) klienta do spłaty zadłużenia. W tym poradniku dowiesz się, jak działają usługi firmy windykacyjnej i kiedy lepszym wyjściem będzie skup długów oraz poznasz 6 oczywistych metod odzyskiwania długów, o których mogłeś zapomnieć w nerwowej bitwie o odzyskanie pieniędzy. Zapraszamy! 

Jak odzyskać pieniądze od dłużnika

Jak firma windykacyjna odzyska Twoje pieniądze? 

Zgłaszasz się do firmy windykacyjnej i co dalej? W tym momencie firma przechodzi do wykonywania działań windykacyjnych w Twoim imieniu. Pierwszym etapem jest windykacja miękka, którą nazywa się również polubowną. To szereg początkowych podstawowych działań, mających skłonić dłużnika do spłaty zadłużenia. Najczęściej na taki zestaw prac składa się telefoniczne, SMS-owe i listowne przypominane o istnieniu zaległości.

Kolejnym krokiem będzie wysłanie wezwania do zapłaty. Kiedy forma nakazu zapłaty nie pomoże – w grę wchodzi windykacja terenowa. W następnym etapie dłużnik otrzymuje informacje od firmy windykacyjnej, że niebawem pojawi się w rejestrze biura informacji gospodarczej. Ewentualnie firma windykacyjna podejmuje negocjacje z dłużnikiem, które polegają na ustaleniu odpowiednich warunków spłaty długu. W praktyce pracownik firm windykacyjnych usiłuje wynegocjować ratalną spłatę długu. Na tym kończy się etap windykacji polubownej. 

Możesz stwierdzić, że sam też zadzwonisz, wyślesz SMS–a, czy „spotkasz” się z dłużnikiem. Bo do takich spraw nie są potrzebne firmy windykacyjne i brak szczególnych uprawnień Ci nie przeszkodzi. Zgadza się, ale bez pomocy firmy windykacyjnej ciężko Ci będzie samodzielnie przeprowadzić windykację sądową.

Kiedy rozpoczyna się postępowanie sądowe, firma windykacyjna musi udokumentować realizację windykacji polubownej. Dlatego jej przeprowadzenie jest obowiązkowe. Po etapie polubownym następuje skierowanie sprawy do sądu. Oczywiście będzie Cię w nim reprezentować firma windykacyjna, która wesprze Cię na każdym etapie odzyskiwania długu. 

Sąd wyda nakaz zapłaty lub dokument nazwany klauzulą wykonalności. Kiedy dłużnik nie zastosuje się do nakazu – sprawę przejmuje komornik, który dokona egzekucji długu poprzez zajęcie konta bankowego, pensji, emerytury lub zasiłku chorobowego, a w ostateczności zajmie nieruchomość/ruchomość z majątku dłużnika. 

Kiedy skup długów będzie lepszym wyborem niż firmy windykacyjne? 

Skup długów to świetna opcja dla osób, które potrzebują natychmiastowego zastrzyku gotówki. Dla tych osób, które jeśli nie pozyskają tych pieniędzy – same staną się dłużnikami. Za przeterminowaną fakturę firmy windykacyjne zapłacą Ci około 50% wartości. Natomiast dla długów przedawnionych możesz oczekiwać kwoty rzędu 5–10% wartości długu. W ramach ustępstwa finansowego zyskujesz święty spokój i mnóstwo czasu, który musiałbyś poświęcić na działania windykacyjne. 

Jak odzyskać pieniądze od dłużnika? 6 oczywistych metod, o których zapomniałeś 

W nerwach mogłeś zapomnieć o najbardziej przystępnych metodach odzyskiwania pieniędzy. Pierwsza z nich to przypomnienie. Coś, co możesz zrobić bez pomocy firmy windykacyjnej. Chwyć za telefon i skontaktuj się z dłużnikiem. Poinformuj go, że nie opłacił rozliczenia i jest Ci dłużny daną kwotę. Po rozmowie bądź nieudanym telefonie, napisz mu dodatkowo SMS-a i maila. Kiedy minie kilka dni, a faktura wciąż nie będzie opłacona, to nie licz, że kolejne wiadomości pomogą. Od razu wykorzystaj drugi oczywisty sposób. 

Prześlij dłużnikowi wezwanie do zapłaty. Najlepiej zarówno w formie tradycyjnej, listownej, jak i elektronicznej, mailowej. To oficjalna forma przypomnienia, w której znajduje się zapis o konsekwencjach wynikających z braku ustosunkowania się do dokumentu. Przykładowy formularz wezwania do zapłaty znajdziesz w internecie. 

Pozostałe 4 oczywiste metody na dłużników poznasz w poradniku – jak odzyskać pieniądze od dłużnika? Kliknij i sprawdź sam! 

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz