W języku polskim, jak się podaje, najczęściej występującą literą jest „a”, 8,91% wszystkich liter. Litera „e” jest na czwartym miejscu, z 7,66% wystąpień. Ale czytając niektóre teksty wydaje się, że „e” jednak dominuje. A przynajmniej rzuca się w oczy jako samodzielny człon, pisany z kreseczką bądź bez. E-zakupy, e-mail, e-book, e-biznes, e-PIT… Ta ekspansja przedrostka e- to efekt zmian w naszym społeczeństwie.
Z rzeczywistości zbudowanej z metalu, drewna i papieru przechodzimy do e-rzeczywistości , opartej na przepływie elektronów w układach scalonych. Nie ma już potrzeby drążenia rowków w płycie, by wysłuchać ulubionej muzyki – powierzmy to elektronom tańczącym wewnątrz zminiaturyzowanego urządzenia mp3. Nie ma potrzeby wsiadać na statek, by popłynąć na drugi brzeg oceanu – odpalamy Skype’a i cieszymy się widokiem rodziny w Ameryce. Nie ma potrzeby trzymać w kieszeni metalu i papieru, służących do celów płatniczych – wystarczy mały kawałek plastiku i gra pól magnetycznych i przepływu elektronów. Nie ma potrzeby iść na własnych fizycznych nogach do marmurowego gmachu urzędu, by na papierowych formularzach wypełniać zeznania podatkowe. Ministerstwo Finansów, idąc z duchem czasu, administruje portal e urząd skarbowy, gdzie znajdziecie między innymi e podatki i rozliczycie e-PITy online, kilkoma kliknięciami myszki, bez wychodzenia z domu.
E urząd skarbowy znajdziecie na stronie podatki gov pl, dokąd z kolei dostaniecie się z głównej strony rządowej gov pl. Na tej stronie można załatwić nie tylko ePITy. Znajdziecie tam też na przykład mandaty… Upps.
Wracając do podatków – w usłudze twój e-PIT możecie zaakceptować wypełnione wstępnie przez Krajową Administrację Skarbową ePITy: PIT-36, PIT-37, PIT-38 i PIT-28, lub – jeśli dostrzeżecie jakieś nieścisłości albo chcecie skorzystać z ulg czy odliczeń – dokonać ich korekty. Możecie też oczywiście wybrać organizację pożytku publicznego, której chcecie przekazać swój 1,5% podatku.
No właśnie. Na stronie rządowej w jednym miejscu zobaczycie porady, jak przekazać 1% podatku w usłudze „twój e-PIT”. Jeden procent? Przecież teraz mamy już 1,5 procent? Jasne, że tak. Gwoli uczciwości trzeba dodać, że w innych miejscach rządowego portalu dla e PIT 2023 wzrost do 1,5% jest szczegółowo omawiany. Niemniej, nie każdy uzna, że to akurat najlepsze narzędzie do rozliczenia ePITu. Można poszukać innego. Jeśli nie podatki gov pl to jak rozliczyć PIT przez internet?
Co to jest e PIT
e PIT nie jest nazwą zastrzeżoną dla rządowego portalu. Każdy sposób składania zeznania podatkowego online to e PIT. Możecie wybrać dowolny program do rozliczenia ePITów. Za pośrednictwem każdego z nich ministerstwo finansów otrzyma wasze zeznanie. Kwestią do pewnego stopnia gustu jest, który z nich najbardziej będzie wam odpowiadał. Większość jest dość podobna do siebie, a różnią się szatą graficzną i sposobem prowadzenia użytkownika. Warto wybrać taki, który oferuje najwięcej możliwości i podpowiedzi odliczeń oraz ulg. Tych kategorii jest sporo, a część jest zupełnie nowa. Nie każdy musi wiedzieć, że należy mu się odpis pewnej kwoty od podstawy opodatkowania za utrzymanie portalu płatniczego czy za honorowe oddanie krwi. Bardzo przydatny przewodnik po odliczeniach i ulgach, z wyszczególnieniem tych, które w obecnym roku pojawiają się jako nowości, znajdziecie na stronie PITax.pl. W tym samym miejscu znajdziecie e PIT rozliczenie, gdzie program będzie wam zadawał pytania co do waszej sytuacji podatkowej i prowadził przez kolejne kroki, aż do finalnego złożenia e PIT. Można spodziewać się, że już niedługo – z postępującą cyfryzacją i dalszą inwazją litery „e”, zasiedlającą polskie i zapożyczone rzeczowniki – stacjonarne urzędy ulegną redukcji, a życie urzędowe przeniesie się do świata wirtualnego. Już teraz przecież aplikacja mObywatel zastępuje w wielu sytuacjach tradycyjny dowód osobisty, a jej znaczenie ma się poszerzać. Podobnie jak banki, likwidujące oddziały stacjonarne w celu oszczędności na płaceniu czynszów za placówkę i pensji pracowników, a delegujące funkcje tradycyjnych oddziałów do bankowości internetowej, tak i urzędy – można się spodziewać – będą dążyły do przeniesienia swojej działalności do świata cyfrowego. Przez niektórych będzie to odczuwane jako utrata znajomego świata. Dla większości jednak – będzie to wygoda, oszczędność czasu i pewność, że dokument nie zagubi się gdzieś na biurku urzędnika. Dodatkowo, Internet jest niezastąpionym źródłem informacji. Podobno – jeśli coś nie istnieje w Google’u, to nie istnieje w ogóle. Jeśli chodzi jednak o informacje na temat podatków, nie szukajcie ich w Googlu. Możecie tam znaleźć mnóstwo przydatnych rzeczy, ale też mnóstwo błędnych. Nikt Google’a nie cenzuruje i nie koryguje. Zaufajcie sprawdzonemu i starannie opracowanemu portalowi, jakim jest PITax. Rozliczysz tam e-PITy online w najkorzystniejszy dla siebie sposób. To taki e urząd skarbowy, ale z życzliwym przewodnikiem. Jeśli zaś jesteś przedstawicielem organizacji pożytku publicznego upewnij się, że twoja organizacja widnieje w spisie na portalu PITax. To bardzo zwiększa jej szanse na otrzymanie funduszy z przekazywanego 1,5% podatku. Podatnicy z kolei powinni się upewnić, że ich 1,5% idzie na sprawę, którą popierają. Przynajmniej w takim drobnym stopniu możemy decydować o publicznych pieniądzach.