Produkty finansowe oferowane przez pozabankowe firmy pożyczkowe nie u wszystkich cieszą się uznaniem. Jest także spora grupa osób, która stroni od wszelkich kredytów i pożyczek niezależnie od źródła ich pochodzenia. Ze statystyk jednak wynika, że pomimo spadku popytu na pożyczki i kredyty, nadal chętnie po nie sięgamy. Przeważenie wówczas, gdy spłyną na nas nieplanowane wydatki. Jednak to nie jedyna przyczyna korzystania z zewnętrznego finansowania. Pieniądze pochodzące z kredytów i pożyczek często przeznaczamy na remonty, wycieczki zagraniczne lub na edukację. W jakim przypadku warto skorzystać z pożyczki bez BIK i czym ona dokładnie jest?
Czym jest pożyczka bez BIK?
Pożyczka bez BIK jest odmianą klasycznej pożyczki, jednak przeznaczona jest dla innej grupy docelowej. W tym przypadku dopisek „bez BIK” lub czasami „bez baz” oznacza, że pożyczkodawca akceptuje nie najlepszą historię kredytową konsumenta. Jednak aktualna nowelizacja ustawy, której podlegają firmy pożyczkowe, nakazuje pożyczkodawcom każdorazowo sprawdzać historię kredytową wnioskodawców. Celem tej ustawy jest wyeliminowanie sytuacji, w której konsumenci zbytnio się zadłużają i doprowadzają do tego, że jedynym wyjściem z impasu jest np. ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Firmy pożyczkowe udzielające pożyczek muszą zawsze sprawdzić status konsumenta. Jeżeli z bazy wynika, że konsument jest nadmiernie zadłużony, to pomimo dopisku przy pożyczce „bez BIK”, może nie otrzymać potrzebnej gotówki. Dla kogo zatem jest to zobowiązanie? Pożyczka bez BIK jest udostępniana osobom, które w przeszłości miały problemy ze spłatą swoich zobowiązań, lub obecnie mają niewielkie opóźnienia w spłacie. Inaczej mówiąc przy pożyczce bez BIK, akceptowane są jedynie drobne opóźnienia, a nie całkowite zadłużenie konsumenta.
Osoba, która miała w przeszłości problemy ze zwrotem swoich zobowiązań lub aktualnie nieterminowo spłaca swoje pożyczki, lub kredyty, nie może liczyć na kredyt z banku. To właśnie dla tych klientów skonstruowana jest oferta pożyczki bez BIK. Jednak należy pamiętać, że oprócz monitorowania baz informacji kredytowej i gospodarczej firmy pożyczkowe zawsze sprawdzają zdolność kredytową wnioskodawców.
Drugą grupą konsumentów, do których kierowana jest pożyczka bez baz, są klienci, którym zależy na czasie. Jak wiadomo, procedury przyznawania pożyczek są skrócone i znacznie mniej restrykcyjne niż ma to miejsce w przypadku kredytów. Dlatego wielu konsumentów z dobrą historią kredytową i wystarczającą zdolnością kredytową, przy pilnej potrzebie wybiera pożyczkę bez BIK. Wiedzą bowiem, że proces wnioskowania jest ograniczony do minimum, a pożyczkodawcy często wymagają jedynie aktualnego dowodu osobistego.
W jakim przypadku warto skorzystać z pożyczki bez BIK?
Jak już wiemy, pożyczka bez BIK jest zobowiązaniem oferowanym osobom, które miały lub obecnie mają niewielkie opóźnienia w spłacie swoich zobowiązań. Kiedy warto z niej skorzystać? Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że pożyczka może jednocześnie poprawić naszą sytuację materialną, jak również ją pogorszyć. To jak będzie przebiegała spłata zobowiązania, zależy głównie od nas, a dokładniej od naszego nastawienia i naszych możliwości. Skoro chcemy skorzystać z pieniędzy firmy pożyczkowej, musimy podpisać umowę. Zanim jednak ją podpiszemy, bezwzględnie należy ją przeczytać. Ma to bowiem kluczowe znaczenie przy jej zwrocie. Brak zapoznania się z warunkami umowy może doprowadzić do niepotrzebnych kłopotów. Jeżeli, któryś zapis uważamy za niekorzystny, to na każdym etapie wnioskowania możemy zrezygnować. Pamiętajmy o tym, że źle dobrany produkt finansowy może negatywnie wpłynąć na naszą płynność finansową. Więcej informacji o tym, jak dopasować produkt do swoich potrzeb i finansowych możliwości znajdziemy na stronie internetowej lendup.pl.
Kiedy warto skorzystać z pożyczki bez BIK? Zapewne pożyczka bez sprawdzania baz informacji kredytowej będzie odpowiadania, gdy pilnie potrzebujemy dodatkowej gotówki, a bank odmówił nam finansowania. Pożyczka bez BIK jest również dobrym wyborem, jeśli nie mamy czasu wypełniać stosu dokumentów. Przeważnie umowy pożyczkowe zawierane przez Internet nie zajmują dłużej niż kilkanaście minut. Większość firm pożyczkowych stosuje przelewy natychmiastowe, co gwarantuje otrzymanie środków na rachunek bankowy po kilku minutach od podpisania umowy. Niekiedy niemal natychmiast musimy uregulować jakąś płatność lub zakupić coś, co wymagane jest praktycznie błyskawicznie. To właśnie w takim przypadku sprawdzi się pożyczka bez BIK.
Jakie wymagania stawiają pożyczkodawcy przy pożyczce bez BIK?
Bardzo często, gdy staramy się o kredyt w banku, musimy dostarczyć zaświadczenie o zarobkach od swojego pracodawcy. Nie dla każdego jest to dogodne rozwiązanie. Większość osób woli nie wtajemniczać przełożonego w swoje finansowe poczynania. Przy pożyczce bez BIK na ogół wystarczy oświadczenie o dochodach konsumenta. Jeśli jednak staramy się o wyższą kwotę pożyczki, możemy zostać poproszeni o przedstawienie wygenerowanego dokumentu z historią operacji wykonanych na naszym rachunku bankowym. Przeważnie za okres od trzech do sześciu miesięcy wstecz. Jeżeli pożyczkodawca stosuje weryfikacje specjalną aplikacją, możliwe, że przeskanuje również historię transakcji na naszym koncie. Dzięki aplikacji jedynym dokumentem, który musimy przedłożyć, jest dowód osobisty.
Aby otrzymać pożyczkę, musimy być osobami pełnoletnimi, czyli posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Niekiedy pożyczki udostępniane są tylko osobom w wybranym przedziale wiekowym, np. 23 – 75 lat. Związane jest to ze zdolnością kredytową. Ponadto musimy mieć aktualny dowód osobisty.
Pożyczkodawcy zawsze badają naszą zdolność kredytową, inaczej mówiąc, muszą się upewnić, czy jesteśmy w stanie zwrócić zobowiązanie w ustalonym w umowie terminie. Na zdolność kredytową wpływ ma szereg czynników między innymi wspomniany powyżej wiek wnioskodawcy, a także wysokość wynagrodzenia, liczba i wysokość pozostałych zobowiązań finansowych, a także rodzaj umowy, na podstawie której jesteśmy zatrudnieni. A także nasza sytuacja życiowa. Od wysokości pożyczki uzależniona jest skrupulatność badania zdolności kredytowej. Przy pożyczkach na niewielką kwotę pożyczkodawca dopytuje o znacznie mniej szczegółów dotyczących naszego życia zawodowego i rodzinnego. Jeśli jednak kwota pożyczki jest wysoka, zadaniem każdej firmy pożyczkowej, jest minimalizowanie ryzyka kredytowego, czyli braku spłaty zobowiązania. Osoby ze złą historią w BIK i z niską zdolnością kredytową mogą nie otrzymać wsparcia w postaci pożyczki.