Opieka zdrowotna w Niemczech cieszy się bardzo dobrą sławą. Jak z niej skorzystać? Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech można uzyskać w momencie uzyskania pracy. Można samodzielnie wybrać kasę chorych lub zdać się na umowę pracodawcy z kasami – w zależności od preferencji. Każda osoba pracująca w Niemczech za stawkę powyżej 450 euro ma obowiązek zarejestrowania się w kasie chorych, a składka jest pobierana z jej wynagrodzenia. Dzięki temu w sytuacji leczenia czy nieszczęśliwego wypadku wystarczy okazać swoją kartę ubezpieczenia zdrowotnego.
System opieki zdrowotnej w Niemczech – jak to działa?
W Niemczech nie ma jednego odpowiednika działającego w Polsce NFZ, ale setki kas chorych – do wyboru. Są to państwowe instytucje i aż 90% lekarzy ma zawartą umowę z kasami chorych. To sprawia, że służba zdrowia w Niemczech jest jedną z najlepszych w Europie i stanowi dodatkową zachętę, aby rozejrzeć się za ofertami pracy w Niemczech: https://asmo-solutions.pl/kat_oferty/przemysl-metalurgiczny-i-budownictwo/.
Osoba, która posiada już swoją kartę ubezpieczenia zdrowotnego ma prawo wybrać swojego lekarza pierwszego kontaktu. Każda kasa chorych prowadzi spis lekarzy, spośród których pacjent może wybrać. Ewentualne zmiany są możliwe raz na kwartał. W sytuacji podjęcia leczenia należy więc udać się do swojego lekarza internisty. On przeprowadzi wywiad i wstępne badania, a następnie może zadecydować o skierowaniu pacjenta do lekarza specjalisty lub zlecić mu wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych.
Jeśli natomiast pacjent trafi do szpitala w wyniku wypadku, lekarz może udzielić pomocy bez wcześniejszego wglądu w kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Natomiast obowiązkiem pacjenta jest przedstawienie takiej karty w ciągu 10 dni od zdarzenia.
Co ważne, w Niemczech umowę z kasą chorych podpisują także dentyści. Oznacza to, że większość podstawowych usług stomatologicznych pokrywa ubezpieczenie zdrowotne.
Ubezpieczenie zdrowotne po zwolnieniu z pracy w Niemczech
Składki na ubezpieczenie są pobierane z wynagrodzenia – co zatem w sytuacji utraty pracy? Jeśli w okresie dwóch lat przez przynajmniej 12 miesięcy z Twojej wypłaty były odprowadzane składki do kasy chorych, w sytuacji zwolnienia z pracy możesz ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych ALG 1, a jeśli ten okres był krótszy, zwróć się o przyznanie zasiłku ALG 2.
Należy jednak pamiętać, że musisz jak najszybciej, bo w ciągu 3 dni, zarejestrować się w urzędzie pracy swoje bezrobocie. Jeśli się spóźnisz, może to skutkować zawieszeniem zasiłku na pewien czas. Co więcej – Twoje ubezpieczenie jest ważne jeszcze przez 30 dni. To czas na to, byś mógł znaleźć nową pracę lub ubiegać się o zasiłek. Ubezpieczyć może Cię również mąż lub żona.
Opieka zdrowotna w Niemczech przysługuje zatem osobom bezrobotnym oraz tym, którzy opłacają regularnie swoje składki zdrowotne. W sytuacji utraty pracy pamiętaj, by zareagować szybko. To wystarczy, by utrzymać poczucie bezpieczeństwa – nie pozostajesz na lodzie, jeśli zawodowo podwinie Ci się noga. Ważne jest też to, że możesz wspierać w trudnej sytuacji swojego partnera lub partnerkę i zapewnić mu/jej ubezpieczenie po utracie pracy.