Na czym polega kredyt balonowy na samochód?

Rozważając wzięcie kredytu na auto, będziesz musiał podjąć kilka ważnych decyzji. Jedną z nich będzie z pewnością ta dotycząca formuły rat. W artykule wyjaśnimy, jak znaleźć najlepszy kredyt samochodowy. Podpowiemy także, na czym polega kredyt z ratą balonową i kiedy warto po niego sięgnąć.

Na czym polega kredyt balonowy na samochód

Najprostszym i najszybszym sposobem sfinansowania kupna auta jest gotówka. Nie ulega jednak wątpliwości, że nie wszyscy mogą pozwolić sobie na to, aby jednorazowo „wyjąć z kieszeni” kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli marzysz o nowym aucie, ale nie dysponujesz oszczędnościami, sięgnij po alternatywę — niedrogi kredyt samochodowy.

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt na samochód to kredyt celowy przeznaczony na zakup pojazdu mechanicznego. Przedmiotem umowy kredytowej może być więc nie tylko nowe lub używane auto osobowe, ale także samochód dostawczy, motorower czy… łódź motorowa. Maksymalna kwota kredytu samochodowego zależy od wartości pojazdu i Twojej zdolności kredytowej, a okres spłaty może wynieść nawet 10 lat.

Jak znaleźć najlepszy kredyt na samochód?

Kredyt samochodowy to popularny produkt dostępny w większości banków. Wybór tego jedynego warto więc poprzedzić dokładnym porównaniem ofert. Analizując parametry poszczególnych kredytów, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • Aby kredyt gotówkowy spełnił swoją funkcję, nie powinien obciążyć domowego budżetu. Analizując atrakcyjność ekonomiczną dostępnych na rynku produktów, koniecznie zwróć uwagę na wartość RRSO — rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. To właśnie RRSO, a nie oprocentowanie precyzyjnie zilustruje, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze. Aby analiza była jeszcze bardziej precyzyjna, wykorzystaj kalkulator kredytu samochodowego. Wpisując w poszczególne pola parametry finansowania — kwotę i okres spłaty, dowiesz się, ile wyniesie kwota raty;
  • wysokość opłaty wstępnej. Niektóre banki wymagają od kredytobiorców wniesienia opłaty wstępnej. Jej wysokość wynosi z reguły od 10 do 20%. Jeśli zależy Ci na tym, aby wsiąść za kierownicę wymarzonego auta bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów, znajdź kredyt samochodowy bez wkładu własnego;
  • preferencje w zakresie źródła pochodzenia pojazdu. Jeśli chcesz kupić auto od innej osoby fizycznej, nie będziesz miał problemu ze znalezieniem banku, który sfinansuje pojazd. Nie wszyscy kredytodawcy są jednak otwarci na udzielenie kredytu na auto z komisu czy sprowadzone z zagranicy;
  • formułę rat. Choć większość kredytów samochodowych to te spłacane w miesięcznych stałych lub malejących ratach, to niejedyna możliwość zwrotu pożyczonych od banku pieniędzy. Alternatywą dla miesięcznych rat może być formuła balonowa. Na czym polega w praktyce i kiedy warto po nią sięgnąć?


Rata balonowa — na czym polega?

Kredyt z ratą balonową to atrakcyjna formuła, coraz popularniejsza wśród kredytobiorców, którzy sięgają po kredyt na nowy samochód.  Wybierając kredyt balonowy, przez niemal cały okres spłaty będziesz płacił bardzo niskie miesięczne raty. Ostatnia rata zwana ratą balonową lub ratą wykupową będzie znacząco od nich wyższa. Jej wysokość — w zależności od konkretnej oferty i zapisów umowy — może wynosić nawet 50% wartości pojazdu. Nie wszyscy wiedzą jednak, że… wcale nie trzeba jej regulować. Jak to możliwe? Aby uniknąć poniesienia tak wysokiego kosztu, kredytobiorca nie musi wygaszać kredytu. Alternatywnym rozwiązaniem jest odsprzedania auta dealerowi (po cenie rynkowej) i przeznaczenie pozyskanych w ten sposób środków na spłatę kolejnego kredytu balonowego na inne auto.

Kredyt balonowy to świetna propozycja dla osób, które chcą maksymalnie obniżyć wysokość miesięcznej raty, licząc się przy tym z opcją zmiany auta za kilka lat. Z powodu ryzyka towarzyszącego tej specyficznej formule spłaty, banki często wymagają od kredytobiorców zawarcia umów dodatkowych ubezpieczeń, które odczuwalnie podnoszą koszty finansowania. Warunkiem otrzymania kredytu balonowego jest z reguły także konieczność wniesienia wkładu własnego. Przed podjęciem decyzji warto mieć tego świadomość.

Źródło:
https://www.bankier.pl/smart/rata-balonowa-na-czym-polega-kredyt-balonowy

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz