Lokata w Banku Spółdzielczym – czy warto, zalety i wady

Stopy procentowe już od dłuższego czasu są na wysokim poziomie. To powoduje, że lokaty terminowe stały się atrakcyjną formą trzymania kapitału. Wśród powszechnych opinii dobre lokaty można znaleźć również w Banku Spółdzielczym.

Lokata w Banku Spółdzielczym – rodzaje i warunki

Jeśli nie miałeś jeszcze do czynienia z bankami spółdzielczymi możesz się zastanawiać: jakie mają oprocentowanie lokat? czy można założyć w takim banku lokatę bez konta?

Bez obaw. Pod względem różnorodności lokat Banki Spółdzielcze posiadają podobną ofertę do banków komercyjnych. Wśród nich można wymienić m.in.:

  • lokaty terminowe
  • lokaty strukturyzowane
  • lokaty odnawialne
  • lokaty połączone z konkursami i loteriami

Działają one także w zupełnie standardowy sposób. Po wygaśnięciu ważności lokaty, kapitał jest oddawany wraz z odsetkami właścicielowi na konto. Oferta jest bardzo szeroka, lokatę w Banku Spółdzielczym możesz wybrać na 1 miesiąc, 3 miesiące, 6 miesięcy itp.

Jeśli interesuje cię temat pomnażania oszczędności wiele pomocnych wskazówek znajdziesz w serwisach finansowych takich jak Ekspert BankowyPoradnik Inwestora i inne.

Czym różni się lokata w Banku Spółdzielczym od lokaty w banku komercyjnym?

Proponowane lokaty, tak jak inne produkty bankowe, są oferowane na identycznych zasadach zarówno w Bankach Spółdzielczych, jak i bankach komercyjnych. Można wymienić dwie różnice w ofercie tych dwóch podmiotów:

  • lokaty oferowane w Bankach Spółdzielczych mają znacznie częściej stałe oprocentowanie – tymczasem w bankach komercyjnych spotyka się zarówno lokaty na stałe i zmienne oprocentowanie,
  • lokaty w Bankach Spółdzielczych wypłacają podobne lub niższe odsetki niż ich komercyjne odpowiedniki.

Ten ostatni fakt wynika z dużo mniejszej kapitalizacji niż w przypadku dużych podmiotów finansowych, które mogą pozwolić sobie na lepsze warunki ze względu na efekt skali. Jest to także efekt mniejszej akcji kredytowej, jak również wynika ze specyfiki Banków Spółdzielczych – działają lokalnie w oparciu o małe społeczności, które mają większy wpływ na miejscowe instytucje finansowe. Różnica w oprocentowaniu nie jest jednak tak duża jakby się mogło wydawać – stąd jeśli szukasz dobrej lokaty nie odrzucaj Banków Spółdzielczych – ich oferta może cię pozytywnie zaskoczyć.

Czy można założyć lokatę w Banku Spółdzielczym przez Internet?

Lokaty w Bankach Spółdzielczych można zakładać w taki sam sposób, jak dzieje się to w innych największych bankach w Polsce:

  • można osobiście udać się do placówki bankowej z gotówką,
  • można założyć lokatę za pośrednictwem Internetu – w tym wypadku należy mieć konto w Banku Spółdzielczym lub zostać klientem takiego banku. Banki Spółdzielcze dysponują własnym systemem, za pośrednictwem którego można zarządzać własnymi finansami. Jest to eBankNet – narzędzie dla klientów bankowości elektronicznej.

Pod względem udogodnień technicznych Banki Spółdzielcze starają się dorównywać bankom komercyjnym. Zasady dotyczące prowadzenia lokat, naliczania odsetek i podatków od zysków kapitałowych są identyczne w Bankach Spółdzielczych, jak i tych komercyjnych.

Zalety i wady zakładania lokat w Bankach Spółdzielczych

Korzyści wynikające z używania produktów oszczędnościowych Banków Spółdzielczych to przede wszystkim bezpieczeństwo. Podlegają one takiej samej ochronie, jak inne produkty bankowe – są chronione do wysokości 100 tys. euro z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Posiadanie konta i produktów Banków Spółdzielczych ma również inny wymiar – pozwala na korzystanie z niżej oprocentowanych kredytów lub produktów finansowych. Banki Spółdzielcze są szerzej otwarte na lokalne inicjatywy i mają niższe wymagania dotyczące zdolności kredytowej. Wadą takiego rozwiązania jest niższa wysokość odsetek w przypadku niektórych lokat – zależy to od indywidualnej oferty każdego banku.

Podsumowanie

Lokaty w Bankach Spółdzielczych są przyznawane na takich samych zasadach, jak w bankach komercyjnych. Są tak samo bezpiecznym instrumentem i można z nich korzystać w okresie trwania całego depozytu. W przypadku zerwania lokaty jest ona likwidowana. Jednocześnie oferta Banków Spółdzielczych może nie być tak atrakcyjna, jak w przypadku dużych podmiotów finansowych – wynika to z mniejszej ilości dostępnych funduszy, jak i ograniczonego zasięgu oferty tych banków.

4.8/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz