Po kredyt konsolidacyjny sięgają osoby, które chcą połączyć zobowiązania finansowe z różnych instytucji w jedną ratę. Zaletą tego rozwiązania jest niski miesięczny koszt i wygoda płacenia tylko jednej należności. Który z nich warto wybrać? Na co należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy.
Jak działa kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny pozwala na spłatę bieżących zobowiązań finansowych. W takim przypadku kredytobiorca płaci tylko i wyłącznie jedną ratę, która stanowi sumę wszystkich płaconych do tej pory należności. Kwota ta jest jednak niższa, ponieważ instytucja finansowa, oferująca kredyt konsolidacyjny spłaca wszystkie zobowiązania. Tym samym może ona zaoferować dla kredytobiorcy korzystniejszą ratę, rozszerzyć okres spłaty i ustalić elastycznie inną roczną stopę oprocentowania.
Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt konsolidacyjny?
Obecnie bardzo łatwo porównać oferty kredytów konsolidacyjnych od różnych instytucji finansowych. Warto zwracać uwagę zwłaszcza na podstawowe parametry takie jak oprocentowanie, RRSO oraz dodatkowe opłaty i prowizje. Należy także sprawdzić wielkość miesięcznej raty. Powinna być ona w pełni dopasowana do możliwości naszego budżetu domowego z ewentualną opcją zmiany jej wysokości. Na koniec warto także sprawdzić parametr dotyczący sumarycznego kosztu całego kredytu konsolidacyjnego. Będzie to wartość, określająca to ile przyjdzie nam zapłacić za całą obsługę kredytową. Przy obliczaniu kosztów warto korzystać z kalkulatorów kredytów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://finansowyopiekun.pl/kalkulator-kredytu-konsolidacyjnego.
O czym pamiętać wybierając korzystny kredyt konsolidacyjny?
Wybierając najciekawszą ofertę kredytu konsolidacyjnego, należy mieć świadomość tego, że bank bardzo drobiazgowo analizuje sytuację kredytobiorcy. Sprawdza między innymi to czy w przeszłości regularnie spłacał swoje zobowiązania. Na podstawie tego wylicza indywidualną zdolność kredytową i przygotowuje ofertę, w której zawarty jest zazwyczaj koszt poniesionego ryzyka przez bank lub inną instytucję finansową. W wielu przypadkach jest on negocjowalny.
Kredyt konsolidacyjny udzielany jest tylko dla osób ze zdolnością kredytową. Jeśli pewne sytuacje sprawiły, że kredytobiorca stracił pracę lub nie jest w stanie w dalszym ciągu finansować bieżących zobowiązań, to bank bardzo szybko to zweryfikuje i odrzuci taki wniosek. Zanim więc sięgniemy po kredyt konsolidacyjny, warto dokładnie przeanalizować własną sytuację finansową i przygotować odpowiednie dokumenty potwierdzające między innymi stałe źródło dochodów.