Kredyt gotówkowy – jak znaleźć najlepszy?

Kredyt gotówkowy można wziąć w każdym banku, ale klucz to znalezienie oferty najkorzystniejszej finansowo dla klienta. Nie każda placówka oferuje takie same warunki czy oprocentowanie. Jak znaleźć propozycję dopasowaną do swoich potrzeb i kiedy z niej skorzystać?

Kredyt gotówkowy – jak znaleźć najlepszy

W jakich sytuacjach przydaje się kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to produkt bankowy, z którego mogą skorzystać wszyscy klienci dysponujący odpowiednią zdolnością kredytową. Polega on na wypłaceniu na ich konto określonej ilości środków na dowolny cel. Kredytobiorcy mogą wydać pieniądze na jakikolwiek zakup lub trzymać je na rachunku – wybór należy tylko do nich.

Obowiązkiem klientów jest zwracanie zobowiązania w comiesięcznych ratach, których wysokość zależy od wartości kredytu, oprocentowania czy okresu spłaty. Ze względu na to, że pieniądze wolno wydać na wszystko, taka pożyczka sprawdzi się właściwie w każdej sytuacji.

Do najpopularniejszych celów kredytobiorców należą m.in.:

  • nagła sytuacja zdrowotna;
  • remont domu lub mieszkania;
  • zakup nowego samochodu;
  • organizacja wydarzeń rodzinnych;
  • wyruszenie w podróż;
  • spłata innych zadłużeń.

Kredyt gotówkowy okazuje się pomocny, kiedy nagle kredytobiorca lub ktoś z jego bliskich potrzebuje kosztownego leczenia. Sytuacje takie zdarzają się np. po niespodziewanych wypadkach. Ceny materiałów budowlanych również powodują, że aby wykonać renowację swojej nieruchomości, często trzeba sięgnąć po zastrzyk gotówki.

Zakup nowego samochodu to popularny wydatek wśród osób, dla których auto stanowi podstawową formę transportu do pracy i nie tylko. Czasami wymiana pojazdu na nowy wynika ze względów wygody, a niekiedy opłaca się bardziej niż kosztowna naprawa czterokołowca.

Niektórzy decydują się na pożyczkę po to, aby zrealizować swoje marzenie o wyjątkowym ślubie czy innej uroczystości rodzinnej. W dzisiejszych czasach niekiedy nawet mimo oszczędności trudno zorganizować takie imprezy na kilkadziesiąt osób.

Kredyt gotówkowy to też sposób na realizację planów związanych z kosztownymi wyjazdami np. dookoła świata lub w tropikalne zakątki globu. Dość ryzykownym posunięciem jest zaciąganie pożyczki po to, aby spłacić inną, ponieważ może to prowadzić do popadnięcia w kłopoty finansowe. Wszystko zależy jednak od tego, jak dana osoba potrafi zarządzać pieniędzmi.

Gdzie szukać kredytu gotówkowego?

Najlepszym miejscem do szukania kredytu gotówkowego jest strona internetowa https://www.bankier.pl/smart/kredyty-gotowkowe. Znajduje się na niej zestawienie aktualnych ofert produktów finansowych różnych banków, a to sprawia, że można zaoszczędzić sporo czasu na zapoznawaniu się z warunkami poszczególnych propozycji.

Ranking prezentuje uproszczony wygląd każdej propozycji i uwydatnia tylko najważniejsze informacje, czyli logo banku, RRSO, całkowitą kwotę do spłaty i wysokość raty miesięcznej. Dopiero po kliknięciu ikony „i”, która symbolizuje szczegółowe dane, pojawiają się kolejne ważne dane. Należą do nich: prowizja, oprocentowanie czy okres kredytowania.

Każdy użytkownik może dopasować ranking do własnych potrzeb. Ponad zestawieniem i ofertami sponsorowanymi znajduje się prosty kalkulator, do którego wystarczy wprowadzić dwie informacje: kwota, jaką chce się pożyczyć i okres, w jakim chce się ją spłacić.

Na dodatek propozycje o wysokim stopniu przyznawalności oznacza się specjalnym symbolem w niebieskim kolorze. To podpowiedź dla osób, które chcą sięgnąć po opcję łatwą do zdobycia, co bywa pomocne przy niezbyt wysokiej zdolności kredytowej.

Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego trzeba mieć na uwadze, że każdy bank może oferować inną kwotę maksymalną takiej pożyczki. Najwyższe opiewają na 250 tysięcy złotych, ale placówki nie zawsze są skłonne udzielać aż tak kosztowych zapożyczeń. Czasami jest to jedynie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Argumenty przemawiające za wzięciem kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy to niekiedy deska rachunku w nagłych sytuacjach losowych, kiedy pojawiają się niespodziewane wydatki. Gdy nie ma się oszczędności, ale zdolność kredytowa na to pozwala, warto zaciągnąć pożyczkę, by ratować swoje zdrowie czy naprawić awarię w mieszkaniu.

Zaletą kredytu gotówkowego jest to, że nie trzeba przedstawiać bankowi celu, na jaki chce się przeznaczyć środki. To pewność tego, że na decyzję placówki wpływa wyłącznie zdolność kredytowa, a nie to, czy ktoś uzna cel zakupów za stosowny lub nie.

Terminowe spłacanie kredytu gotówkowego wpływa pozytywnie na budowanie zdolności kredytowej w przyszłości. Przekłada się na pozytywną historię w Biurze Informacji Kredytowej. Niektórzy wykorzystują pożyczkę jako formę na szybkie zgromadzenie oszczędności, które mogą wykorzystać, gdy zajdzie taka potrzeba.

Proces ubiegania się o świadczenie nie jest zbyt skomplikowany, co sprawia, że kredyt gotówkowy uzyskuje się łatwiej niż hipoteczny. Ponadto można wybierać spośród wielu atrakcyjnych ofert, a wszystkie da się znaleźć w jednym miejscu – w rankingu Bankier SMART.

Kredyt gotówkowy – argumenty przeciw

Nierzadko kredyty gotówkowe wiążą się z wysokim oprocentowaniem, co sprawia, że nie są tak dogodne, jak mogłoby się wydawać. Niektóre banki wymagają również uiszczania dodatkowych opłat, np. w postaci prowizji, co zwiększa ostateczny koszt pożyczki. Warto jednak poszukać korzystniejszych ofert i nie podpisywać umów na niesprzyjających warunkach.

Gdy ma się kredyt gotówkowy i w tym samym czasie chce się wziąć kolejny np. hipoteczny, to pożyczka obniża zdolność kredytową i szansę na pozytywną decyzję. Czasami sytuacje losowe, takie jak utrata pracy czy nagła choroba, mogą utrudnić spłatę zobowiązania, co prowadzi do kłopotów finansowych.

Czy kredyt gotówkowy można spłacić przed terminem?

W większości przypadków kredytobiorcy mogą sobie pozwolić na spłatę zadłużenia przed planowanym terminem. To częsta praktyka stosowana przez osoby, którym udaje się zgromadzić spore oszczędności. Warto jednak upewnić się o takiej opcji już na etapie podpisywania umowy, ponieważ niektóre banki stosują pewne ograniczenia lub generują dodatkowe opłaty.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz