Jakich 4 błędów nie popełnić przy zaciąganiu kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to najczęściej wybierany sposób finansowania zakupu domu lub mieszkania. Ten produkt finansowy jest udzielany przez wszystkie największe banki. Na rynku można znaleźć wiele ofert, które różnią się od siebie warunkami. Zanim podpiszesz umowę na kredyt hipoteczny, przekonaj się, jakich błędów musisz unikać. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się wymarzoną nieruchomością bez zbędnych problemów.

Jakich 4 błędów nie popełnić przy zaciąganiu kredytu hipotecznego
Jak znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny

1.    Wybór oferty swojego banku bez sprawdzania innych propozycji

Wiele osób jest przekonanych, że ich bank z pewnością zaoferuje im najlepsze warunki kredytu hipotecznego. Nie zawsze jest to jednak prawda, gdyż instytucje finansowe dość rzadko wyróżniają w ten sposób swoich wiernych klientów. Bardzo często proponują o wiele atrakcyjniejsze warunki nowym zainteresowanym. Dlatego nie możesz ograniczyć się jedynie do sprawdzenia oferty Twojego banku. Porównaj ją z propozycjami innych instytucji finansowych.

Najlepszym i najwygodniejszym sposobem, aby to zrobić, jest skorzystanie z wygodnej porównywarki ofert. Znajdziesz ją na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/kalkulator-hipoteczny/. Wystarczy, że uzupełnisz niezbędne dane, a algorytm przeszuka propozycje wielu banków i przedstawi Ci te, które są najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb. W ten sposób wybierzesz najatrakcyjniejszą ofertę.

2.    Składanie wniosku do banku bez zgromadzenia wkładu własnego

Charakterystyczną cechą kredytu hipotecznego jest to, że bank wymaga wniesienia wkładu własnego. Żadna instytucja nie sfinansuje nieruchomości w 100%. Jest to związane z Rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Zgodnie z nimi wymagany minimalny wkład wynosi 20%. Niektóre banki umożliwiają zaciągnięcie kredytu także przez klientów dysponujących wkładem na poziomie 10% wartości nieruchomości. W takim przypadku niezbędne jest jednak wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

Musisz wiedzieć, że wkład własny to nie tylko zgromadzone oszczędności. Banki akceptują także:

  • darowiznę od najbliższych,
  • zadatek wpłacony na zakup nieruchomości,
  • środki z Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK),
  • inną nieruchomość.

Jeśli nie dysponujesz środkami lub prawem własności, które mogłyby stanowić wkład własny, poczekaj ze składaniem wniosku do banku, gdyż i tak zostanie on odrzucony.

3.    Nie sprawdzenie zdolności kredytowej przed podpisaniem umowy przedwstępnej

Zanim podpiszesz umowę przedwstępną na wymarzoną nieruchomość i wpłacisz na ten cel zadatek, sprawdź swoją zdolność kredytową. Może bowiem okazać się, że bank nie udzieli Ci kredytu na określoną kwotę i nie będziesz mógł kupić mieszkania czy domu. Na zdolność wpływa wiele czynników, a te, które najczęściej są brane pod uwagę, to:

  • źródło i wysokość dochodów,
  • wiek kredytobiorcy,
  • ogólne wydatki gospodarstwa domowego,
  • liczba osób na utrzymaniu,
  • dotychczasowa historia kredytowa.

Możesz sprawdzić swoją orientacyjną zdolność, używając kalkulatorów, które bez problemu znajdziesz w sieci. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z pomocy doświadczonego doradcy finansowego, który zajmie się dokładnym wyliczeniem kwoty kredytu, jaką możesz otrzymać.

4.    Składanie zbyt małej lub za dużej liczby wniosków

Jest to dość powszechny błąd. Jak już wiesz, nie warto wybierać od razu oferty swojego banku. Trzeba dokładnie sprawdzić propozycje także innych instytucji finansowych. Wykorzystaj do tego praktyczny ranking kredytów mieszkaniowych. Jeśli złożysz wniosek tylko w jednym banku, to w razie jego odrzucenia będziesz musiał rozpoczynać całą procedurę od nowa. Warto więc zrobić to od razu w kilku instytucjach.

Musisz jednak pamiętać o tym, że z kolei złożenie zbyt wielu wniosków może negatywnie wpłynąć na Twoją wiarygodność kredytową. Każde zapytanie banku odnośnie wiarygodności klienta jest odnotowywane w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Jeśli będzie ich zbyt dużo, to kolejna instytucja może uznać, że w ten sposób zabezpieczasz się przed negatywną decyzją, gdyż masz coś do ukrycia. Najlepszym rozwiązaniem jest złożenie dokumentów do 3-4 banków. 

Jak znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny?

Jeśli już wiesz, jakich błędów nie popełniać przy wyborze kredytu na zakup mieszkania czy domu, musisz także wiedzieć, jak wybrać najlepszy produkt finansowy. Porównując ze sobą poszczególne oferty, zwróć szczególną uwagę na:

  • maksymalny czas kredytowania,
  • wysokość oprocentowania,
  • Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO),
  • łączną kwotę kredytu,
  • wysokość miesięcznej raty,
  • dodatkowe opłaty.

Zanim podpiszesz umowę kredytu hipotecznego, dokładnie zapoznaj się z wszystkimi jej zapisami. Poproś pracownika banku o przesłanie jej projektu, abyś mógł spokojnie ją przeczytać. Pamiętaj, że w razie wątpliwości możesz zawsze poprosić o ich wyjaśnienie. Doradca powinien Ci wszystko dokładnie wyjaśnić.

Kredyt hipoteczny to duże zobowiązanie zaciągane najczęściej na kilkadziesiąt lat. Decyzja o nim musi być więc odpowiednio przemyślana. Jeśli nie popełnisz najczęściej powtarzających się błędów, unikniesz wielu problemów w przyszłości. Pomoc w sprawie kredytu hipotecznego otrzymasz na stronie porównywarki finansowej finanse.rankomat.pl.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz