Srebro rośnie w siłę. Oto kilka sposobów, jak możesz łatwo inwestować w srebro

Złoto ma tendencję do otrzymywania całej chwały w świecie inwestycji – żółty metal postrzegany jest za alternatywny produkt inwestycyjny w stosunku do tradycyjnych akcji i obligacji. Jednak od czasu do czasu światło reflektorów sektora finansowego pada na srebro. Biorąc pod lupę biały metal, można szybko dojść do wniosku, że jest to aktywo, które bardzo łatwo można sprzedać, otrzymując dobry zwrot z inwestycji i które jednocześnie wciąż jest niedowartościowane.

Jak możesz łatwo inwestować w srebro

Krótka historia srebra

Srebro w naturze występuje 20 razy częściej niż złoto, zaś znane jest od około 6 tysięcy lat – jest to jeden z pierwszych metali, odkrytych przez człowieka, dużo też powszechniejszy w użyciu niż złoto. Ze względu na swoje chemiczno-fizyczne właściwości srebro ma też dużo więcej zastosowań od swojego słynnego kuzyna, szczególnie w branży przemysłowej, a wiele z aktualnie masowo promowanych „zielonych” technologii wymaga użycia srebra. Mimo to obecna cena za uncję czystego złota jest niewspółmiernie wyższa w stosunku do ceny za uncję srebra – różnica wynosi blisko 90, choć kiedyś ten parytet wynosił 1:15. Udowadnia to, że srebro jest mocno niedowartościowane i drzemie w nim duży potencjał wzrostowy. Inwestorzy i rynek zdają się ostatnimi czasy doceniać kruszec coraz bardziej – w ostatnim roku średnia cena za uncję trojańską wynosiła 25,41 USD, wykazując tendencję wzrostową.

Różne sposoby inwestowania w srebro

Różne sposoby inwestowania w srebro

Istnieją dwa główne sposoby ekspozycji na srebro: bezpośredni (zakup samego metalu) i pośredni (zakup papierów wartościowych związanych ze srebrem). Warto mieć przy tym na uwadze, że sposoby te nie mają takich samych cech inwestycyjnych i chociaż mają tendencję do odnoszenia korzyści, gdy ceny srebra rosną, to konkretne metody, w jakie sposoby prosperują, znacznie się różnią. Poniżej przyjrzymy im się bliżej.

1. Srebrne sztabki, monety i inne inwestycje w kruszec

Istnieje wielu internetowych dealerów monet i kruszców, takich jak 79Element, którzy oferują możliwość kupna i sprzedaży zróżnicowanych wyrobów ze srebra inwestycyjnego. Do najpopularniejszych produktów na rynku należą sztabki srebra oraz srebrne monety bulionowe, a także worki ze srebrem, tzw. silver junk. Produkty dostępne są w różnej wadze i rozmiarach, co bardzo ułatwia początkującym inwestorom lokowanie mniejszych sum w aktywa. Niezaprzeczalną zaletą posiadania fizycznego metalu jest to, iż aktywo gwarantuje bezpośrednie uczestnictwo w ruchach na rynku srebra. Jednakże wiąże się to z dodatkowymi kosztami transportu srebra, a następnie zadbaniem o jego bezpieczne przechowywanie. Stąd posiadanie fizycznego kruszcu jest najlepsze dla tych, którzy spodziewają się trzymać swoje srebro przez długi okres.

2. Kontrakty terminowe na srebro

Możesz również inwestować w srebro bez konieczności fizycznego posiadania metalu. Kontrakty futures na srebro dają Ci prawo do otrzymania dostawy w określonym terminie w przyszłości po określonej cenie, która ma tendencję do wahania się w zależności od ceny srebra. Jeśli cena srebra wzrośnie, wartość Twojego kontraktu futures zazwyczaj wzrośnie wraz z nią. Jeśli nie będziesz chciał przyjąć dostawy, wystarczy odsprzedać kontrakt przed upływem terminu jego ważności.

3. Srebrne ETF-y

Rynek exchange-traded fund również wychodzi naprzeciw „srebrnym” inwestorom, oferując fundusze, które śledzą cenę białego metalu. iShares Silver, który zaliczany jest do najpopularniejszych funduszy, posiada srebrny kruszec, a każdy udział odpowiada około 0,93 uncji srebra. Z wyjątkiem 0,50% rocznego wskaźnika kosztów, ETF ten wykonał dobrą robotę śledząc długoterminowe ruchy na rynku srebra.

Fundusze ETF pozwalają na kupno i sprzedaż udziałów w dowolnym momencie, gdy rynek jest otwarty. Zazwyczaj są one również dostępne bez prowizji, co pozwala uniknąć marży, którą pobierają lokalni dealerzy monet i sztabek. Jednakże, niektórzy inwestorzy nie lubią srebrnych ETF-ów tak bardzo, ponieważ nie mają prawa żądać od funduszu rzeczywistego srebra.

Akcje wydobycia srebra

4. Akcje wydobycia srebra

Wiele firm zajmuje się wydobyciem białego metalu. Kiedy srebro staje się droższe, ich zyski mają tendencję do wzrostu. Większość spółek wydobywających srebro jest tak naprawdę lewarowana na cenach srebra, ponieważ koszty stałe sprawiają, że wpływ na zyski jest większy niż wzrost cen srebra. Dla przykładu, jeśli spółka ponosi koszty wydobycia srebra w wysokości 10 USD za uncję, a cena skoczy z 15 do 20 USD, to zysk górnika podwoi się z 5 do 10 USD za uncję. To może wywołać duże ruchy akcji, nawet jeśli cena srebra wzrosła tylko o 33%.

5. Spółki zajmujące się streamingiem srebra

Jest jeszcze jeden zestaw spółek z ekspozycją na srebro. Firmy streamingowe współpracują z górnikami, zapewniając finansowanie projektów wydobywczych. W zamian otrzymują prawo do zakupu części lub całości produkcji srebra z tych projektów, często po ustalonej cenie, która jest znacznie niższa od bieżącej ceny rynkowej.

Rozważ, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza i zainwestuj w srebro już dziś!

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności