Działalność gospodarcza a L4 – wszystko, co warto wiedzieć

Zwolnienie lekarskie z tytułu niezdolności do pracy kojarzy się przede wszystkim z osobami zatrudnionymi na umowie o pracę. Co jednak w przypadku własnej działalności? Czy w takim przypadku również można skorzystać z L4? Przedstawiamy zasady korzystania ze świadczenia w takiej sytuacji i podpowiadamy, jak ubiegać się o zasiłek chorobowy podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Znajomość przepisów i właściwe przygotowanie sprawiają, że również przedsiębiorcy mogą w niektórych przypadkach skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Zapraszamy do lektury!

Działalność gospodarcza a L4

Czy L4 na własnej działalności jest możliwe?

Większość przedsiębiorców rzadko korzysta ze zwolnień chorobowych, a często nawet nie słyszała o takiej możliwości. Nie oznacza to jednak, że pracując na własnej działalności nie mamy możliwości skorzystania z zasiłku chorobowego. Wystarczy, że przedsiębiorca opłaca składkę na ubezpieczenie chorobowe, aby w razie zwolnienia lekarskiego mógł wystąpić do ZUS o wypłatę należnego świadczenia. To ma na celu zapewnić środki adekwatne do wysokości opłacanej składki przez cały okres trwania choroby. Dla wielu przedsiębiorców taka możliwość jest niezwykle atrakcyjna i w nagłych sytuacjach może się przydać. Sprawia bowiem, że w przypadku zachorowania można liczyć na zasiłek chorobowy, co pozwoli częściowo zrekompensować potencjalnie utracone dochody w wyniku choroby oraz oderwać się od prowadzenia działalności i skupić przede wszystkim na powrocie do zdrowia.

Należy jednak pamiętać, że składna na ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolna. Wielu przedsiębiorców zatem chcąc zaoszczędzić na składkach, nie decyduje się na jej opłacanie. Czy to dobre podejście? Nie nam oceniać. Więcej informacji o składkach zdrowotnych na działalności można znaleźć na stronie: https://www.podatnik.info/

L4 na własnej działalności — ile wynosi?

Dla wielu przedsiębiorców kluczową kwestią jest to, w jakiej wysokości zasiłek chorobowy można otrzymać. Tutaj wszystko zależy od wysokości opłacanej składki. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na odprowadzanie każdego miesiąca wyższych kwot, mogą w efekcie liczyć na otrzymanie zasiłku chorobowego w zdecydowanie większej kwocie. Dzięki temu możliwe będzie zachowanie wyższego standardu życia nawet w przypadku braku wykonywania pracy.

W celu wyznaczenia wysokości zasiłku chorobowego wystarczy dokonać stosownych obliczeń. W tym celu należy policzyć średnią wysokość składek na ubezpieczenie społeczne z ostatnich 12 miesięcy, a następnie pomniejszyć ją o 13,71%. W ten sposób można obliczyć podstawę, która stanowi punkt odniesienia do dalszych wyliczeń. L4 na działalności gospodarczej pozwala uzyskać 80% kwoty, jaką jest średnia podstawa wymiaru składek. Wyjątkiem są jedynie kobiety w ciąży, które mogą liczyć na 100%.

W konkretnych kwotach wygląda to następująco:

  • Duży ZUS — osoby opłacające wszystkie składki w pełnej wysokości mogą liczyć na otrzymanie zasiłku chorobowego w kwocie 2872,42 zł brutto miesięcznie. Krótsze zwolnienie lekarskie wymaga jedynie podzielenia tej kwoty przez liczbę dni wolnych.
  • Mały ZUS — przedsiębiorcy, którzy płacą mały ZUS na preferencyjnych warunkach, mogą otrzymać 722,77 zł brutto miesięcznie.

Jak zatem widać wysokość zasiłku chorobowego w dużym stopniu zależy od kwot wpłacanych do ZUS. Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy może być zatem zarówno solidnym wsparciem, jak i jedynie niewielką rekompensatą za okres bez pracy. L4 a działalność gospodarcza – najważniejsze informacje to miejsce, gdzie każdy przedsiębiorca może zdobyć jeszcze większą wiedzę na temat przerw chorobowych na działalności.

L4 na działalności — jak ubiegać się o zasiłek chorobowy?

Przedsiębiorcy są dodatkowo zmuszeni złożyć stosowne dokumenty, które pozwolą ubiegać się o wypłatę świadczenia. Zwolnienie lekarskie to jedynie podstawa do tego, aby móc podjąć dalsze kroki i liczyć na otrzymanie świadczenia. W celu otrzymania zasiłku przedsiębiorca, musi złożyć wniosek na Z-3b. Stanowi podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego i może być złożony zarówno stacjonarnie w wersji papierowej, jak i w formie online. W takim przypadku przysługująca wysokość zasiłku chorobowego jest wypłacana w terminie do 30 dni od terminu złożenia wniosku.

Dodatkowo przepisy pozwalają na to, aby przez okres zasiłku chorobowego przedsiębiorca nie opłacał składek chorobowych. W tym celu wystarczy złożyć wniosek ZUS DRA, w którym wyszczególniony zostanie okres na zwolnieniu lekarskim. Pozostałe składki, jak na przykład ubezpieczenie zdrowotne pozostają bez zmian.

Warto pamiętać, że ZUS ma prawo skontrolować przedsiębiorcę na zwolnieniu. W sytuacji, gdy dopatrzy się nieprawidłowości, może wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego.

Zwolnienie lekarskie na własnej działalności – jak rozliczyć okres przebywania na L4?

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim i pobieranie zasiłku przedsiębiorca musi rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym. Wybór formularza zależy od formy opodatkowania. Może to być: PIT-36 (dla podatników liniowych), PIT-11A (rozliczenie na zasadach ogólnych) lub PIT-37. Na stronie: https://www.podatnik.info/twoj-e-pit można znaleźć darmowe narzędzie pomagające w rozliczeniu PIT online.  Wspomniany wcześniej program do PIT pomaga wybrać prawidłowy formularz i prowadzi krok po kroku przez rozliczenie online. Znacząco ułatwia to rozliczenie się z fiskusem bez wychodzenia z domu. 

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz