O istnieniu giełdy wiedzą praktycznie wszyscy. Zdecydowana większość osób jednak nie decyduje się na inwestycję swoich środków w papiery wartościowe – preferują konta oszczędnościowe czy lokaty. Warto wiedzieć, że dzięki giełdzie można zyskać znacznie więcej – trzeba jednak mieć na ten temat odpowiednią wiedzę. Czym jest giełda oraz jak w praktyce wygląda inwestycja w akcje? O tym piszemy w poniższym poradniku.
Co to jest giełda?
Giełda jest miejscem, w którym spotykają się kupujący oraz sprzedający papiery wartościowe – akcje, obligacje i inne. Obecnie jedyną instytucją publiczną mającą charakter giełdy jest w Polsce Giełda Papierów Wartościowych.
Pierwsza sesja na GPW w Warszawie odbyła się 16 kwietnia 1991 roku. Wówczas oferowano tam akcje pięciu spółek – Exbud, Krosno, Kable, Próchnik oraz Tonsil. Początkowo odbywała się jedna sesja giełdowa tygodniowo. W 1994 roku częstotliwość zwiększono do 5 sesji w tygodniu.
Giełdy online – jak działają?
W chwili obecnej osoby zainteresowane handlem akcjami wcale nie muszą korzystać z Giełdy Papierów Wartościowych, ponieważ można również inwestować swoje środki bez wychodzenia z domu. W internecie działają wyspecjalizowane giełdy online, które dodatkowo dają dostęp do wielu światowych rynków.
W ten sposób nasze możliwości w zakresie inwestowania są znacznie większe, a oprócz tego możemy jednocześnie w łatwy sposób w pełni zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny. Możesz sprawdzić tutaj akcje online. Informacje o jednej z najpopularniejszych giełd internetowych – Saxo. Oferuje ona dostęp do 30 000 akcji na 60 giełdach z całego świata – w ramach jednego rachunku!
Popyt i podaż – pojęcia, które początkujący inwestor musi znać!
Inwestorzy, którzy stawiają pierwsze kroki, muszą koniecznie pozyskać podstawową wiedzę na temat zasad funkcjonowania giełdy. Bez znajomości mechanizmów giełdowych osiągnięcie sukcesu byłoby niezwykle trudne. Do grona najważniejszych pojęć zaliczamy popyt i podaż.
Popyt to określenie dla stopnia zainteresowania inwestorów konkretnymi akcjami. Z kolei podaż to liczba akcji, którą są skłonni sprzedać ich posiadacze. Popyt i podaż mają ogromny wpływ na kształtowanie się cen akcji. Spadek cen może sprawić na przykład, że zainteresowanie zakupem będzie znacznie większe. Na ceny akcji wpływa także polityka prowadzona przez poszczególne podmioty, działania gospodarcze państwa i wiele, wiele innych.
O podaży decyduje sporo czynników. Inwestorzy decydują się na sprzedaż akcji, gdy chcą zainwestować w inne, ich zdaniem – atrakcyjniejsze. Zachowania wszystkich inwestorów nie da się przewidzieć, ponieważ każda osoba podejmuje indywidualne decyzje.