Co to jest Kryptowaluta – Czy warto inwestować w krypto

Kryptowaluty szturmem wdarły się na rynek finansowy, otwierając zupełnie nowe możliwości nie tylko przechowywania, ale również zarabiania pieniędzy. Historia kryptowalut rozpoczęła się kilkanaście lat temu od bitcoina, a sukces tej wirtualnej waluty, nazywanej cyfrowym złotem sprawił, że bardzo szybko zaczęły się pojawiać na rynku kolejne ciekawe projekty. Zobacz, co to jest kryptowaluta, oraz jak nabyć cyfrowe pieniądze.

Co to jest Kryptowaluta

Czym jest wirtualna waluta

Zrozumienie kryptowalut może być trudne dla osób, które z tą tematyką stykają się po raz pierwszy. Są to bowiem wirtualne waluty, funkcjonujące w internetowej przestrzeni. Ale mają całkiem realną wartość. Ideą powstania pierwszej waluty cyfrowej, czyli bitcoina, było stworzenie alternatywnego, wirtualnego pieniądza, który będzie można bezpiecznie przechowywać poza systemem bankowym, szybko i sprawnie przesyłać z jednego końca świata na drugi, a także płacić nim za codzienne produkty czy usługi. 

Czas nieco zweryfikował te założenia, a bitcoin nie wszedł jako pieniądz do powszechnego obiegu. Ale zarówno on, jak i wiele kryptowalut, które powstały po nim, stał się doskonałym środkiem do inwestowania i zarabiania pieniędzy. I przyczynił się do rozbudowania majątków kryptowalutowych milionerów.

Bitcoiny tuż po ich powstaniu miały wartość kilku centów, kilka lat później kosztowały już kilkanaście tysięcy dolarów. Kto kupił bitcoiny w większej ilości na początku i przechował je przez kilka lat, a później sprzedał za kilkanaście tysięcy za sztukę, stał się praktycznie z dnia na dzień milionerem.

Zobacz: Co to jest Skrill.

Czym jest technologia blockchain ?

Wraz z tematyką kryptowalut pojawia się nazwa blockchain, czyli technologii, na której kryptowaluty powstały i o którą jest oparte ich funkcjonowanie. Blockchain nazywany jest inaczej łańcuchem bloków, w których przechowywane są dane o transakcjach zawartych w sieci.

Każdy blok to określona ilość informacji, a gdy się on wypełni, tworzy się kolejny blok. W taki sposób powstaje łańcuch, którego celem jest utrzymanie zbiorowej i wspólnej księgi rachunkowej dotyczącej transakcji w internecie.

Technologia jest rozproszona w różnych miejscach sieci, a każdy użytkownik może mieć do niej swobodny dostęp – każdy komputer podłączony do sieci może brać udział w wykonywaniu transakcji. Choć blockchain kojarzy się głównie z kryptowalutami, w rzeczywistości korzystają z niego również banki oraz inne instytucje finansowe i nie tylko.

Jak kupić kryptowalutę ?

Kryptowaluty można kupić od innych użytkowników sieci, a także na wyspecjalizowanych giełdach kryptowalut, na których można zarabiać w sposób dosyć podobny do klasycznych giełd czy różnic kursowych. Dobre giełdy kryptowalut oferują nie tylko popularne bitcoiny czy doganiające ich pod względem popularności Ethereum, ale również dziesiątki innych mniej lub bardziej rokujących walut.

Do przechowywania kryptowalut warto posiadać specjalne portfele internetowe, zarówno wirtualne, jak i typowo sprzętowe. Są to narzędzia, które sprawiają, że znajdująca się w nich waluta jest w stu procentach bezpieczna. Pod tym względem przewyższają zarówno najbardziej zabezpieczone tradycyjne portfele, jak i konta bankowe. Z portfela kryptowalut nie ma praktycznie możliwości, by ukraść środki.

Czy warto inwestować w kryptowaluty ?

Kilka lat temu, gdy pojawili się pierwsi kryptowalutowi milionerzy, a bitcoin i inne waluty wirtualne stały się prawdziwą sensacją, mieliśmy do czynienia z boomem na zakup kryptowalut jako inwestycję. Wiele osób wyczuło w tym szybki i łatwy zarobek – żadna bowiem tradycyjna forma inwestowania nie jest w stanie dać zysków na takim procentowym poziomie.

I faktycznie, na kryptowalutach można zarobić. Jednak – podobnie jak w przypadku każdej innej inwestycji – potrzebna jest wiedza, doświadczenie, umiejętność analizowania rynku i przewidywania. Co jest dosyć trudne w przypadku kryptowalut, które są praktycznie nieprzewidywalne i zachowują się wbrew tym prawom, jakie znamy z tradycyjnych giełd.

Inwestowanie w kryptowaluty może być ciekawą formą dywersyfikacji wszystkich inwestycji, jednak zdecydowanie giełdy kryptowalut nie są dobrym miejscem do inwestowania wszystkich posiadanych środków.

Może się bowiem okazać, że praktycznie z dnia na dzień pęknie bańka spekulacyjna, której pompowanie na giełdach kryptowalut jest dosyć powszechne. I cały włożony kapitał stanie się bezwartościowy. Warto przy tym pamiętać, że im większy możliwy zarobek i zysk, tym większe ryzyko straty. I każdy dobry inwestor powinien mieć to z tyłu głowy za każdym razem, gdy wykłada swoje środki na jakiekolwiek produkty mające powiększyć kapitał początkowy.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz