Usługi oferowane przez banki – Pożyczki i kredyty hipoteczne

Banki i inne instytucje finansowe zajmują się między innymi udzielaniem pożyczek, oraz przechowywaniem pieniędzy klientów. W tym wpisie omówię również inne usługi oferowane przez banki, czy firmy pożyczkowe.

Usługi Oferowane przez Banki
Usługi oferowane przez banki

Najważniejsze usługi oferowane przez banki

Podstawową usługą bankową jest oczywiście prowadzenie konta osobistego. Większość z nas posiada przynajmniej jedno konto bankowe tego typu. Rachunek osobisty jest w dzisiejszych czasach praktycznie niezbędny. Większość pracowników otrzymuje swoje wynagrodzenie na konto, i jest to często jedyna opcja do wyboru.

Współczesna technologia umożliwia zakładanie kotna bankowego bez wychodzenia z domu. Wszystkie formalności załatwimy zdalnie, na stronie internetowej banku, lub w aplikacji mobilnej.

Inne usługi oferowane przez banki

Drugim, bardzo istotnym dla funkcjonowania banku produktem jest lokata bankowa. Zasada działania tego typu instrumentów finansowych jest bardzo prosta. Bank w tym przypadku jest swego rodzaju pośrednikiem pomiędzy wpłacającymi i pożyczającymi. Jedni klienci banku wpłacają pieniądze na konta oszczędnościowe i lokaty, natomiast inni pożyczają te pieniądze w formie kredytów lub pożyczek.

Najważniejsze jest w tym układzie zaufanie do banku. Jeśli klienci, którzy wpłacają swoje środki finansowe do banku, przestaliby mu ufać, natychmiast zabraliby swoje pieniądze. Ulokowaliby je gdzie indziej, lub przechowywali w domu. Taka sytuacja zmusiłaby bank do zaprzestania działalności i ogłoszenia upadłości.

Kredyty na zakup nieruchomości

Kredyty hipoteczne są ostatnio coraz bardziej popularne. Wiele osób pragnie posiadać własne mieszkanie, jednak mają wystarczającej ilości gotówki na jego zakup. Z pomocą przychodzą banki, które oferują kredyty na sfinansowanie zakupu.

Czytaj także: Jak zmniejszyć ratę kredytu.

Udzielanie pożyczek pod zastaw nieruchomości jest dla banku bardzo bezpieczną formą zarabiania. W przypadku problemów z regulowaniem należności, bank może bardzo łatwo przejąć i sprzedać mieszkanie obciążone zastawem hipotecznym. Zatem ryzyku po stronie banku jest bardzo niskie.

Dodatkowo stosuje się również inne sposoby zabezpieczania kredytu. Najpopularniejsze jest ustalanie kwoty wkładu własnego, czyli sumy pieniędzy, którą musi dysponować kredytobiorca, aby mógł otrzymać z banku kredyt hipoteczny. Wkład własny jest to w pewnym sensie kwota, którą musimy wpłacić już na samym początku okresu kredytowania. Obecnie, w zależności od banku będzie to 10, 15, lub 20 procent wartości nieruchomości.

Wysokość wkładu własnego jest regulowana specjalnymi przepisami, i ustalana na określonym minimalnym poziomie. Jednak banki znalazły sposoby, aby nieco złagodzić ten bardzo rygorystyczny wymóg, oferując na przykład obowiązkowe ubezpieczenie kredytu.

Kredyty konsolidacyjne

Wbrew skomplikowanej nazwie, zasada działania kredytów konsolidacyjnych jest bardzo prosta. Polega na zebraniu wszystkich zobowiązań finansowych klienta w jeden, zbiorczy kredyt. Co do zasady, jedna, nowa rata kredytu, powinna być niższa niż suma wszystkich dotychczas płaconych rat. Czasami jednak wiąże się to z wydłużeniem okresu kredytowania.

Dzieje się tak dlatego, że odsetki od kredytu, które obecnie obowiązują, są niższe od tych, którymi pierwotnie było obciążone zobowiązanie. Na kredycie konsolidacyjnym zyskuje zarówno klient, jak i nowy bank udzielający kredytu. Klient zyskuje, płacąc niższe raty, natomiast bank korzysta na pozyskaniu nowego klienta. Konsolidacji kredytów możemy dokonać zarówno w ramach jednego banku, jak i łącząc kredyty z różnych instytucji finansowych.

Zachęcamy do komentowania wpisów. Jeśli masz pytania, jakie usługi oferowane przez banki wybrać, napisz wiadomość na nasz adres e-mail, lub w komentarzu. Zachęcamy również do udostępniania naszych artykułów w mediach społecznościowych.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz