Jak wybrać Biuro Rachunkowe

Wybór odpowiedniego biura rachunkowego do obsługi spraw księgowych w przedsiębiorstwie powinno być priorytetem dla właściciela firmy. Biuro rachunkowe będzie się w Twoim imieniu rozliczać m.in. z urzędem skarbowym, wszelka pomyłka może nieść z sobą spore konsekwencje. Jak wybrać biuro rachunkowe, a może prowadzić księgowość samodzielnie.

Jak wybrać Biuro Rachunkowe

Formalne wymogi prowadzenia firmy

Samodzielne prowadzenie księgowości nie jest rzeczą prostą – zagadnienia podatkowe są w Polsce niezwykle złożone i trzeba ciągle śledzić przepisy, które bywają niekiedy trudne w interpretacji. Zlecając to wykwalifikowanym księgowym, zaoszczędzimy nie tylko czas, ale również będziemy spokojniejsi.

W artykule: koszty prowadzenia firmy, dowiedzieć się więcej o kosztach prowadzenia firmy.

Obowiązki biura rachunkowego

Usługi, które oferują swoim klientom biura rachunkowe, są bardzo rozległe. Wykwalifikowani księgowi mogą prowadzić za Ciebie księgi rachunkowe Twojej firmy, czyli księgi przychodów, rozchodów, a także księgi handlowe.

W standardowej wersji oferują również zajmowanie się ewidencją podatkową, czyli rejestrami VAT oraz zarządzaniem ubezpieczeniami społecznymi, a więc sprawami związanymi z rozliczaniem zasiłków, czy deklaracjami dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Biuro może przejąć od Ciebie także obowiązki obsługi kadrowej, związanej głównie z listami płac, składkami na ubezpieczenia itp. Istnieje możliwość upoważnienia biura rachunkowego, aby w Twoim imieniu kontaktowało się i załatwiało różne sprawy np. z Urzędem Skarbowym.

Jest to z pewnością bardzo wygodne rozwiązanie dla właścicieli biznesów, którzy często nie cierpią na nadmiar wolnego czasu. Oszczędzimy więc mnóstwo czasu, aby móc się skupić na innych sprawach związanych z prowadzeniem firmy.

Jak wybrać biuro rachunkowe dla firmy

Oczywistym wydaje się być fakt, że nie przekażemy zarządzania księgowością naszej firmy byle komu. Przy wyborze biura rachunkowego musisz więc zwrócić uwagę na kilka spraw.

Przede wszystkim zacznij od sprawdzenia, czy wybrane przez Ciebie biuro posiada aktualny certyfikat księgowy Ministra Finansów oraz polisę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC księgowego) – zabezpiecza przed ewentualnymi błędami, mogącymi powstać podczas prowadzenia księgowości. Dodatkowym atutem będzie przynależność biura do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce lub do Centrum Informacji Księgowej.

Czytaj też: Jak założyć firmę krok, po kroku ?

Zespół księgowych, jak wybrać biuro rachunkowe

Jak w ogóle znaleźć dobry zespół księgowych? Można oczywiście zacząć od przeszukania Internetu. Każde biuro będzie przedstawiało siebie i swoje usługi w samych superlatywach i reklamować je jako najlepsze na rynku. Czym zatem się kierować? Najlepiej jest wybrać kogoś z polecenia innej zaprzyjaźnionej firmy. Wybrane biuro poprośmy o okazanie wspomnianych w poprzednim akapicie dokumentów.

Później powinniśmy zorientować się, ile kosztują usługi oferowane przez biuro oraz czy może nam ono zaproponować jakieś promocje lub bonusy. Jak wybrać biuro rachunkowe? Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy powinniśmy jasno sprecyzować swoje oczekiwania w celu uniknięcia późniejszych ewentualnych nieporozumień.

Przy wyborze księgowego nie powinniśmy się kierować tylko i wyłącznie ceną, ale przede wszystkim posiadanymi przez niego kwalifikacjami. Zatrudnienie tańszego, ale niezorientowanego w przepisach księgowego, może nas później wiele kosztować.

Jak wybrać biuro rachunkowe przez Internet

Wszystkie sprawy związane z biurem rachunkowym możemy dzisiaj załatwić przez Internet, dlatego równie dobrze możemy wybrać dla swojej firmy księgowych z drugiego końca Polski.

Nie będzie to miało żadnego znaczenia. Dokumenty w oryginalnej wersji można sobie przekazywać za pośrednictwem tradycyjnej poczty, a resztę spraw można załatwić, nie odchodząc nawet od komputera (zawsze w razie potrzeby możemy do księgowego zadzwonić bądź skorzystać ze skype’a).

Zobacz też: Konto firmowe przez Internet.

Jeżeli nadal masz wątpliwości jak wybrać biuro rachunkowe, zapraszamy do kontaktu. Zachęcamy również do komentowania wpisów.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności