Jak uczyć dziecko zaradności finansowej

Wychowanie człowieka to nie jest zadanie proste, jak posmarowanie bułki z masłem. Dodatkowo trzeba uwzględniać różne aspekty życia, takie jak np. finanse. Jak uczyć dziecko zaradności finansowej ?

Jak uczyć dziecko zaradności finansowej

Dlaczego inteligencja finansowa jest ważna

Proces socjalizacji wymaga określonej pracy i świetnie, że rodzic może liczyć na wsparcie placówek oświatowych i edukacyjnych, bo na pewno nie każdy z nas dałby sobie radę.

Tyle tylko, że polskie szkolnictwo ma mnóstwo niedociągnięć, a jednym z nich jest brak wpajania umiejętności finansowych i zaradności życiowej Niestety ten aspekt to dziedzina całkowicie zaniedbaną i w tym względzie dziecko może liczyć tylko na nas.

Polskie mity na temat pieniędzy

My Polacy, kochamy bohaterów. Nasza historia wprost roi się od tych, którzy oddawali życie lub chociaż przelewali krew za ojczyznę, walczyli o wolność, niepodległość, język i ziemie. To nic, że zazwyczaj był to bój na marne i bezsensowna brawura, skok na koniu z szablą w dłoni na czołgi czy walka jednostki z armią.

Cenimy tych odważnych i heroicznych ludzi, nie zastanawiając się zupełnie nad tymi, którzy w spokoju i ciszy przeżywali życie, ciężko pracując i wpłacając podatki, dzięki którym kraj mógł się rozwijać.

Zamożność kojarzy się w Polsce źle; z cwaniactwem, oszustwem i złodziejstwem. Nie bez powodu utarło się powiedzenie, że pierwszy milion trzeba ukraść, a człowiek operatywny odbierany jest z pewną podejrzliwością.

Czytaj też: Jak zarządzać budżetem domowym.

Zacznijmy od początku jak uczyć dziecko zaradności finansowej

Nie chodzi o to, aby odbierać dziecku wiarę w narodowe mity, ale o to, by tłumaczyć mu, że na wielkich bohaterach nie kończy się świat. Przede wszystkim, musimy nauczyć się rozmawiać o pieniądzach i samemu opanować podstawową prawdę: pieniądze nie są tematem tabu.

Dziecko musi wiedzieć, że praca i związane z nią zarabianie pieniędzy jest ważne, musi zdawać sobie sprawę z tego, jakie możliwości daje posiadanie pieniędzy i przede wszystkim mieć świadomość, że bez pieniędzy nie da się żyć w pełni i spełnić wielu marzeń. Bardzo ważne jest w tym kontekście umiejętność oszczędzania pieniędzy.

Samodzielność finansowa dziecka

Edukacja finansowa powinna opierać się nauce zarządzania pieniędzmi i opanowaniu podstawowych zasad oszczędzania. Chodzi o to, aby wytłumaczyć dziecku, w jaki sposób należy mądrze wydawać pieniądze.

Nikt nie powie nam, kiedy należy zacząć i w jakim wieku nasze dziecko ma opanować określoną wiedzę. Jedno jest pewne, czym skorupka za młodu… Z tego powodu już malucha powinniśmy zabierać na zakupy, pokazywać podstawowe produkty i uczyć porównywania cen.

Starsze dziecko, trzeba powoli wdrażać w arkana utrzymania domu, tłumaczyć skąd i za co płacimy rachunki, jakie opłaty trzeba ponosić, aby utrzymać mieszkanie. Nastolatka warto zabierać ze sobą do urzędów i banków, po to, by wiedziało, jakie rodzaje spraw, się w nich załatwia.

Skorzystaj z odpowiednich narzędzi i wsparcia

Podstawowe narzędzie wsparcia to kieszonkowe. W tym przypadku ilu rodziców tyle rozbieżnych opinii: ile dawać, jak często i za co. Polemiki, na temat tego, jakie kwoty wchodzą w grę i czy np. dawać pieniądze za dobre oceny, czy sprzątanie pokoju, potrafią rozgrzać atmosferę do czerwoności.

Nieważne, na jakie opcje się zdecydujemy, nie zapominajmy, że kieszonkowe warto dziecku dawać, bo tylko prawo do dysponowania własnymi pieniędzmi daje wiedzę praktyczną, jak należy nimi gospodarować.

Zobacz też: Czym jest karta Twisto.

Konto dla dziecka i nastolatka

Nastolatkowi warto założyć konto w banku. To wygoda dla nas, bo dzięki temu mamy komfort wiedzy o tym, jakie są potrzeby naszego dziecka i na co przeznacza swoje pieniądze. Zwłaszcza że to, co otrzymuje od rodziców, to nie wszystko.

W grę zwykle wchodzą także pieniądze otrzymywane od dziadków czy rodziny, choćby z okazji uroczystości. Konto znacząco ułatwia gromadzenie oszczędności na konkretny cel i ułatwia gospodarowanie.

Własne konto osobiste to jeden z najlepszych sposobów jak uczyć dziecko zaradności finansowej. Ciekawą ofertę konta dla dziecka znajdziemy w aplikacji Revolut. Dzięki stałemu dostępowi do utworzonego subkonta będziemy mieli stały dostęp, i kontrolę nad finansami naszego dziecka.

Nastolatkowi możemy także powierzać drobne prace, a nawet ułatwiać znalezienie zleceń, po to by łatwiej mu było zaoszczędzić. Nie zapominajmy, że zarobione pieniądze, przypłacone ciężką pracą wydaje się zupełnie inaczej niż te, które „spadają z nieba”, czyli wychodzą z naszej, rodziców kieszeni.

Jeśli masz dodatkowe pytania lub sugestie, jak uczyć dziecko zaradności finansowej, napisz w komentarzu pod artykułem. Zachęcamy także do udostępniania naszych wpisów w mediach społecznościowych.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz