Finanse dla Firm – Formy finansowania biznesu

Firmy, lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, bardzo często korzystają z dodatkowego finansowania. Najpopularn iejszym źródłem dodatkowych środków są kredyty bankowe. Jednak finanse dla firm mogą przybierać różne formy. Z tego artykułu dowiesz się jakie narzędzia pomogą zadbać o płynność finansową przedsiębiorstwa.

Finanse dla firm

Jak zdobyć finansowanie firmy

Niestety nie każdy przedsiębiorca może liczyć na łatwo dostępny kredyt bankowy. Instytucje finansowe stawiają konkretne wymagania osobom czy firmom ubiegającym się o pożyczkę. W praktyce wygląda to tak, że nowo powstałe firmy muszą często liczyć tylko na własne środki,

Dlatego wiele firm już na początku swojej działalności, popada w problemy finansowe i ostatecznie kończy działalność. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad, jak przetrwać te trudne początki.

Zobacz też: Jak działa karta Twisto.

Konto firmowe jako podstawowe finanse dla firm

Posiadanie konta bankowego przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, jest dziś już nie tylko koniecznością, ale także wymogiem prawnym. Wszystkie rozliczenia z urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, muszą się odbywać w formie przelewów bankowych.

Dodatkowo konto firmowe może być doskonałym źródłem finansowania bieżącej działalności. Jak wspomniano wyżej, uzyskanie kredytu bankowego dla firm wymaga spełnienia określonych wymogów. Jednak banki dużo chętniej pożyczają pieniądze osobom czy firmom, które już posiadają konto w danym banku. Decyzja wydawana jest wtedy również na podstawie historii rachunku bankowego, wysokości wpływów i wydatków.

Kredyt odnawialny

Innym, bardzo popularnym sposobem zapewnienia płynności finansowej firmy, jest kredyt odnawialny, nazywany również linią kredytową. Uzyskanie limitu odnawialnego nie wymaga składania skomplikowanego wniosku, jak ma to miejsce w przypadku kredytu firmowego. Bardzo często wszystkie formalności możemy załatwić przez telefon lub na stronie internetowej banku.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze zdalnego dostępu do swojego konta firmowego, sprawdź zakładkę konto firmowe przez Internet. Znajdziesz tam listę banków, w których otworzysz konto dla firmy, bez opuszczania domu czy biura. Wszystkie formalności załatwisz w czasie krótkiej rozmowy wideo z pracownikiem banku, lub za pomocą aplikacji mobilnej w smartfonie.

Inne formy finansowania firmy

Zdarza się, że nie ma możliwości uzyskania w banku, dodatkowego wsparcia finansowego dla firmy. W takim wypadku warto również rozważyć uzyskanie limitu kredytowego w koncie osobistym. Należy jednak pamiętać, że zobowiązania osobiste mają dłuższy okres przedawnienia niż wierzytelności biznesowe. Długi oczywiście trzeba oddawać, jednak warto podchodzić do tego tematu rozsądnie. Zabezpieczenie podstawowych potrzeb swojej rodziny, powinno być tutaj priorytetem.

Może się również zdarzyć, że brakuje nam gotówki, a bank mimo wszystko odmówi udzielenia pożyczki, zarówno w koncie firmowym jak i prywatnym. W takim przypadku warto zastanowić się poważnie nad zmianą profilu działalności, lub rozważyć tymczasowe jej zaprzestanie. Oczywiście każda sytuacja jest inna, i powinna być traktowana indywidualnie.

Utrata płynności finansowej

Powinniśmy rzetelnie ocenić, z jakiego powodu nasza firma utraciła płynność finansową. Jeżeli powodem naszych problemów finansowych są opóźnienia płatnicze od nieuczciwych kontrahentów, warto popracować nad bardziej skutecznym egzekwowaniem należności.

Jeśli natomiast brak płynności finansowej wynika tylko ze zbyt długiego cyklu konwersji gotówki, czyli okresu pomiędzy zainwestowaniem środków a ich zwrotem, trzeba znaleźć dodatkowe, awaryjne źródło finansowania. Ostatnią deską finansowego ratunku najczęściej jest pomoc rodziny czy znajomych, jednak w przypadku inwestycji biznesowych, takie rozwiązanie nie zawsze będzie właściwe.

W przypadku nagłego i krótkotrwałego braku gotówki warto zwrócić się o pomoc do firm pożyczkowych. Firmy udzielające pożyczek pozabankowych, w przeciwieństwie do banków, nie mają wysokich wymagań przy pożyczaniu pieniędzy. Koszt takiej pożyczki oczywiście będzie nieco wyższy niż w banku, jednak pożyczając pieniądze na krótki okres, możemy zminimalizować straty. Szybkie pożyczki bardzo często dostępne są całkowicie online, bez wychodzenia z domu. Pieniądze przelewane są na konto, już po kilku minutach po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.

Finanse dla firm, co to jest faktoring

Kiedy problemy finansowe firmy wynikają z opóźnień przy odzyskiwaniu należności od kontrahentów, warto skorzystać z usług faktoringowych. Co to jest faktoring? Jest to usługa finansowa, w której inna firma przejmuje naszą wierzytelność, w zamian za natychmiastowe wypłacenie ustalonej kwoty.

Faktor, czyli firma świadcząca usługę faktoringu, w pewnym sensie kupuje wystawione przez nas faktury. Co do zasady nie powinny to być zobowiązania przeterminowane. W zależności od warunków umowy faktorant, czyli Twoja firma, może otrzymać na początku tylko zaliczkę, część kwoty widniejącej na fakturze. Resztę należności otrzymamy po opłaceniu faktury przez naszego kontrahenta.

Chętnie odpowiemy na pytania, skontaktuj się z nami. Zachęcamy również do komentowania wpisu.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz