Często można spotkać się z opinią, że ryczałt i kredyt hipoteczny to dwa wykluczające się pojęcia. Ale czy musi tak być naprawdę? Absolutnie nie! Sprawdźmy, na co trzeba zwrócić uwagę i jakie warunki banki przygotowały dla tej grupy klientów.
Ryczałt a kredyt hipoteczny: skąd bierze się problem?
Ryczałt cieszy się sporą i rosnącą popularnością przedsiębiorców, na co bez wątpienia wpływ mają atrakcyjne stawki podatku, na które może liczyć spora grupa podatników. Metoda obliczania podatku niekiedy bywa jednak problemem. Co sprawia, że kredyt hipoteczny dla ryczałtowców może być bardziej wymagający?
- Podstawa opodatkowania: ryczałt jest obliczany od przychodu, a nie od dochodu. W innych modelach opodatkowania opodatkowuje się dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty uzyskania. Dla banków, które muszą ocenić zdolność kredytową na podstawie dochodów, brak jasnej informacji o kosztach generowanych przez firmę utrudnia precyzyjne oszacowanie rzeczywistych zarobków przedsiębiorcy.
- Dokumentacja przychodów: przedsiębiorcy na ryczałcie nie są zobowiązani do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, co jest standardem w innych formach opodatkowania. To ogranicza możliwość przedstawienia przez przedsiębiorców szczegółowych informacji finansowych, które są wymagane przez banki do oceny zdolności kredytowej.
- Oszacowanie dochodu: w związku z trudnościami z ustaleniem faktycznych kosztów prowadzenia działalności banki często stosują własne metody uproszczone do oszacowania dochodu przedsiębiorcy na ryczałcie. Mogą to być na przykład stałe procenty przychodu uznawane za dochód, które różnią się w zależności od banku czy typu działalności i mogą być mniej korzystne dla przedsiębiorcy.
- Ocena ryzyka: brak jasnej informacji o rzeczywistych dochodach i kosztach mogą oznaczać, że z perspektywy analityków kredyt hipoteczny na ryczałcie wiąże się z większym ryzykiem. Pod tym względem ważną rolę odgrywa również branża, którą reprezentuje ryczałtowiec.
Bierzesz kredyt? Przygotuj się!
Jeżeli zamierzasz w najbliższej przyszłości zaciągnąć kredyt hipoteczny, a ryczałt to metoda opodatkowania, z której korzystasz, mamy dobrą informację: wcale nie musisz przechodzić na podatek liniowy lub skalę albo szukać zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Potrzebujesz jednak przede wszystkim sprawdzonej wiedzy i dobrego przeglądu aktualnej oferty banków. Świetnym punktem wyjścia będzie lektura artykułu o ryczałcie i kredycie hipotecznym na blogkredytowy.pl.
Przedsiębiorcy korzystający z tego rozwiązania mogą także znacznie uprościć cały proces, zwracając się do doświadczonego eksperta kredytowego. Profesjonalista pomoże w doborze instytucji, która zaoferuje najkorzystniejsze wyliczenia zdolności kredytowej w konkretnym przypadku.
Czy kredyt hipoteczny na ryczałcie się opłaca?
Jak widzisz, uzyskanie kredytu mieszkaniowego w przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem wcale nie jest niemożliwe. Wręcz przeciwnie: jeśli wybierzesz odpowiedni bank, nie musi stanowić większych trudności. Pod uwagę trzeba jednak wziąć m.in. branżę, którą reprezentujesz.
Ale czy kredyt hipoteczny dla ryczałtowców jest opłacalnym rozwiązaniem? Jeśli ma pomóc w finansowaniu wymarzonej nieruchomości, jak najbardziej tak, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące ceny zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym oraz w przypadku budowy domu.
To, jak opodatkowane są Twoje przychody, nie ma wpływu na warunki, jakie zaproponuje bank. Należy brać więc pod uwagę również cenniki i aktualną ofertę poszczególnych instytucji, w czym ponownie nieocenione okaże się wsparcie doświadczonego eksperta kredytowego.